2024. április 25., csütörtök
FONTOS

Száz éves évfordulót ünnepelt a hidrológiai társaság

A Magyar Hidrológiai Társaság (MHT) a vízzel foglalkozó hazai szakemberek széles körének legnagyobb civil szervezete. A Társaság 2017. február 7-én ünnepelte megalakulásának 100. évfordulóját. A jubileum alkalmából az MHT 2016. májusa – 2017. júliusa között centenáriumi évet rendez, melynek során a Társaság minden szervezeti egysége megemlékezik a jeles évfordulóról. A centenáriumi rendezvénysorozat 2017. május 9-én a gyulai állomásához érkezett. Az eseménynek a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság adott otthont, mintegy 60 fő részvételével.

A rendezvényen Bak Sándor az MHT Békés Megyei Területi Szervezetének elnöke köszöntötte a megjelenteket, külön köszöntötte Takács Lajos nyugalmazott vízügyi igazgatót, aki 1968-1984-ig volt a területi szervezet elnöke, és jelenleg a 94. életévében jár. Kiemelte, hogy ez az alkalom egy múltidézés, ahol visszatekintünk az elmúlt 100 évre. „A múlt nem más, mint a jelen emlékezete” – idézte. Az évforduló súlyának kapcsán megemlítette, hogy a Magyar Tudományos Akadémia is ünnepi ülés keretében foglalkozott az MHT 100 éves munkásságával, melyen több magas rangú állami és tudományos képviselő is részt vett.
Ezt követően az MHT országos elnöke, dr. Szlávik Lajos az elmúlt 100 év eredményeit méltató előadásával folytatódott az ünnepi előadóülés. Az MHT ma már 3000 fős egyéni tagsága nem egyetlen szakma művelői közül kerül ki, mert a vízmérnökök mellett geológusok, biológusok, kémikusok, orvosok, tanárok, jogászok és közgazdászok is helyet és szerepet kapnak a szervezetben. Szakelőadások, nagyrendezvények, pályázatok, oktatások és egy világszínvonalú szakmai folyóirat: a Hidrológiai Közlöny megjelentetése a legfőbb tevékenységei az egyesületnek, melynek kulcsszavai: hagyomány és fejlődés.

Réti Lászlótól a területi szervezet titkárának előadásából megtudhattuk, hogy az MHT Békés Megyei Területi Szervezete -”Békés Megyei Csoport” elnevezéssel – 1964. szeptember 29-én alakult meg Gyulán, 36 fővel. A szervezet létrehozásának célja olyan szakmai szervezet és vitafórum-rendszer megalkotása volt, mely a fővárosi és a nagyvárosi tudományos intézményektől, a rangos tervező, kivitelező vállalatoktól távol segíti az aktuális vízgazdálkodási kérdések komplex, magas színvonalú elemzését, a szakmai ismeretterjesztést, a tagság szakmai fejlődését, megvalósítja a szakmai utánpótlás nevelést is. A megyei területi szervezet az elmúlt közel 53 év alatt nagyságrendileg 200 előadást, 9 ankétot, 6 konferenciát, 6 bemutató, számos filmvetítést és kiállítást, valamint 15 szakmai tanulmányutat szervezett.

A rendezvényen a Bodoki Károly Vízügyi Múzeum Baráti Kör tagja, dr. Vasas Ferencné előadásából a résztvevők megismerhették a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság székházának, építtetőinek, lakóinak, a ház korábbi funkcióinak különleges történetét. A Baráti Kör tagjai hosszú időn keresztül kutatták a vízügyi székház történetét, melyet hamarosan a nagyközönség is megismerhet. A Múzeumok Éjszakáján június 24-én az érdeklődők előtt is megnyitjuk a székházat és bemutatjuk annak múltját.

Nézze meg ezt is:

Hat nap alatt ezerötszáz látogató a gyulai kiállítóhelyeken

  Legényest is láthatott a közönség a Viharsarok Táncszínház kedd délutáni előadásán, a fellépő táncosokat …