Az internet a mindennapjaink része, a gyermekek már néhány éves koruktól használnak olyan eszközöket, melyek segítségével elérik a világhálón közzétett tartalmakat.
Az online oktatásnak köszönhetően pedig manapság még inkább megnövekedett a képernyő előtt töltött idő. Fontos azonban, hogy a különböző lehetőségek mellett megismerjék az internet használatának veszélyeit is. Éppen ezért hozta létre az Európai Unió a Biztonságos Internet Napot, mely Magyarország mellett világszerte több, mint száz országban elterjedt. A kampány célja, hogy az online technológiák és mobil eszközök felelős és biztonságosabb használatára ösztönözzön, valamint felhívja a figyelmet az internet lehetséges veszélyeire, a zaklatásra, a gyermekpornográfiára és egyéb illegális és káros tartalmakra.
A szülőknek és a gyermekeknek egyaránt oda kell figyelniük a személyes adataik védelmére. Olyan számítógépeken, amelyeket többen használnak, mint például az iskolai gépeket, senki ne mentse el a belépési adatait. Ha valamilyen felületen sértő, zaklató, fenyegető üzeneteket kapnak a fiatalok, azonnal jelezzék szüleiknek!
A szülőknek is tanácsos az interneten olyan hatóságokat keresni, amelyek ajánlásokat, tanácsokat tesznek közzé, valamint közzétesznek olyan elérhetőségeket is, melyeken segítséget lehet kérni. A Nemzeti Kibervédelmi Intézet például rövid, figyelemfelkeltő animációkat tett közzé a közösségi felületein. Ezekben többek között bemutatják, hogy az internet „nem felejt”, vagyis ami felkerül a világhálóra, az nagy valószínűséggel ott is marad. Kétszer is meg kell tehát gondolni, hogy milyen képet vagy tartalmat töltünk fel magunkról, vagy a kiskorú gyermekünkről. A felnőttekre azonban a hamis nyereményjátékok, illetve webshopok jelentik az egyik legnagyobb veszélyt.
Lényeges tudatosítani a gyermekben azt is, hogy amikor valakivel az interneten kapcsolatba lépnek, nem biztos, hogy valós információkat kapnak róla. Senkivel ne osszanak meg fotókat, bizalmas információkat magukról, családjukról, illetve anyagi helyzetükről.