Ott a hála a könnyes szemekben
A gádorosi Kisboldogasszony Plébánia karitász csoportja immáron 20 éve működik. Székhelye a katolikus plébánia. A maroknyi önkéntes közül többen is a kezdetektől, már két évtizede végzik hűségesen a szolgálatot, s teszik ezzel könnyebbé a Gádoroson élő rászorulók mindennapjait.
– Azokat a szívszorító, meghitt pillanatokat, amikor látjuk a hálát a könnyes szemekben, nem lehet elfelejteni. Végig szociális munkásként dolgoztam az életem során, s most nyugdíjasként örülök, hogy tovább gyakorolhatom a szakma iránti elhivatottságomat. Nagyon sok személyes élményünk volt az elmúlt években, amelyekre jó szívvel emlékezünk. Említhetném a gyermek táborokat, ahol mindig sikerült a kicsiknek örömet szerezni. Vagy a magányosok karácsonyát, amikor ebéddel és ajándékkal vártuk a rászoruló magányos embereket – idézi fel emlékeit a gádorosi karitász csoport vezetője, Bencsik Sándorné Ágnes.
A településen sajnos sok család él nap mint nap nehéz körülmények között. A lakosság közel egyharmada 60 éven felüli, a szociális helyzetről általánosságban elmondható, hogy kevés a jövedelem, alacsonyak a nyugdíjak, helyben szűkösek a munkalehetőségek, sokan többszörösen hátrányos helyzetűek. Ezt pedig csak tetőzi egy bekövetkezett krízishelyzet.
– Feltétlenül fontos, hogy olyan helyre kerüljön a segítség, ahol a legnagyobb szükség van rá. Ebben az egyházmegyénkben működő 41 csoport hatalmas szerepet játszik – hangsúlyozza Kothencz János, a Katolikus Karitász egyházmegyei koordinátora.
– A rászorulók tárgyi és anyagi támogatása mellett pedig a kapott jó szó, az emberi odafordulás is létfontosságú.
Gádoroson minden segítségadásra szükség van, még akkor is, ha sokszor úgy tűnhet, hogy az csak csepp a tengerben.
– Azt gondolom, hogy minden segítség segítség – vallja a helyi karitász csoport vezetője. – Nincs annál nagyobb ösztönző erő, mint amikor látjuk, hogy mi is hozzájárultunk egy-egy család boldogulásához.
A tíz állandó taggal működő karitász csoport fontos céljának tartja, hogy az önkéntesek létszámát bővítse, hiszen a tagok átlagéletkora 67 év. Sokan inkább csak alkalmi segítőként vesznek részt az éppen adódó munkákban, például az egyházi ünnepekhez kapcsolódó karitatív tevékenységekben, mint a nagyböjti élelmiszergyűjtés és -kiosztás húsvét előtt, vagy a gádorosi templom búcsújának megszervezése. A Szegedi Egyházmegyei Karitász Központ programjai által nyújtott lehetőségek nagyban támogatják a csoport helyi segítségnyújtását. Igyekeznek a karitász központ pályázatain részt venni, amikor csak lehet, 2022-ben például a Karitász gyermektábor című pályázatukra nyertek támogatást.
A csoport munkáját helyi szinten is sokan támogatják, hiszen jó kapcsolatot ápolnak a település lakosaival, az önkormányzati intézményekkel, alkalomszerűen helyi vállalkozókkal, önkéntes segítőkkel, más civil szervezetekkel, a helyi Katolikus Általános Iskolával is.
A csoport a legkülönfélébb területeken nyújt segítséget a rászorulóknak. A szegényeknek való adománygyűjtésen túl a plébánián heti rendszerességgel tartanak ruhaosztást. Részt vesznek a Gádorosi Ízek Napja rendezvény előkészületi munkáiban és a lebonyolításában. Az önkormányzat által szervezett adventi gyertyagyújtáson is mindig jelen voltak az elmúlt években, a kilátogatókat szeretet megvendégeléssel várták, bejglivel, forró teával, forralt borral, süteményekkel. 2021-ben a Gádorosi Hagyományőrző és Faluszépítő Egyesülettel együtt adventi vásárt szerveztek. Vetőmag csomagokat osztanak olyan rászoruló családoknak, akik rendszeresen megművelik a kertjüket. De ha arra van szükség, akkor beiskolázási utalvánnyal könnyítik meg a nehéz sorsú családok életét.
– Csoportunk arra törekszik, hogy továbbra is segítséget tudjunk nyújtani a rászorulóknak, tovább vigyük az előző évek programjait. S természetesen a felmerülő szükségletekre is odafigyeljünk – foglalja össze a két évtizedes munka folytatásával kapcsolatos céljait Bencsik Sándorné Ágnes.