Takarékosság és fejlesztés
A Szeged-Csanádi Egyházmegye szociális, gyermekvédelmi, valamint oktatás-nevelési hálózata is folyamatos küzdelmet folytat működése biztosítása érdekében az energiaköltségek emelkedésével. Tudatos fogyasztás, takarékosság és fejlesztések lehetőségeit kutató előretekintés lehetőségeiről számoltak be az egyes területek vezetői.
A Szeged-Csanádi Egyházmegye intézményrendszerét Emődi Sándor gazdasági főigazgató mutatta be. Legtöbb egységből és legnagyobb területre kiterjedő a gyermekvédelmi hálózat, a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató, mely az ország 13 megyéjében lát el gyermekvédelmi szakellátási feladatokat. Az oktatás-nevelés területét a Szent Gellért Katolikus Iskolai Főhatóság (SZEGEKIF) fogja össze, ennek keretein belül 31 intézmény összesen 88 telephelyén folyik oktató-nevelő munka. A szociális terület intézményeit a Bálint Sándor Egyházmegyei Szeretetszolgálat fogja össze, melyhez a Bálint Sándor Szeretetotthon, a Szent Erzsébet Szeretetotthon és a Badalik Bertalan Szociális Szolgáltató tartozik.
A legnehezebb helyzetben ezek a szociális intézmények vannak, hiszen idős, beteg emberek ellátása, gondozása a feladat. Ritz Judit, a Bálint Sándor Szeretetszolgálat intézményvezetője elmondta, rendkívüli erőfeszítést igényel a munkatársaiktól a helyzet, viszont érzékelhető mindenki részéről a tenni akarás, és a törekvés a gondos, takarékos gazdálkodásra. A fenntartó Szeged-Csanádi Egyházmegye központi szerveitől nagy segítséget kapnak Jelenleg a kedvező időjárásnak is köszönhetően 15–20%-os megtakarítással számolhatnak, de tavasszal szükség lesz energetikai fejlesztés és karbantartás végrehajtására, mivel az épületek több szempontból is korszerűtlenek.
A Szent Gellért Katolikus Iskolai Főhatóság mind a 88 telephelye önálló intézkedési tervet dolgozott ki. Takarékossági intézkedéseikben a nyitvatartási idő korlátozása, a hétvégi rendezvények felfüggesztése, a pótolható termek, helyiségek lezárása szerepelt. Így bizonyos mértékben csökkenteni tudták az energiafogyasztást.
– A fenntarthatóság érdekében változtatni kell a rögzült szokásokon, és áttérni az alternatív megoldásokra. A SZEGEKIF törekszik fejlesztésekre, melyben prioritásnak tartják a fűtés korszerűsítését. Szoros együttműködésben vannak az önkormányzatokkal, sok esetben a települések pályáznak az épületek felújítására, de az egyházmegye is segíti pályázatokkal az infrastrukturális fejlesztéseket – adott áttekintést az intézkedésekről Lipcsei Imre, a SZEGEKIF főigazgatója.
– A Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató az ország 13 megyéjében lát el gyermekvédelmi szakellátási feladatokat. A lakásotthonokban igénybe tudták venni a kormányzat által nyújtott rezsitámogatást. A gazdasági helyzetre való tekintettel már 2022 szeptemberében bevezettünk takarékossági intézkedéseket. A lakásotthonokban a helyiségek tudatos használatára törekszenek. Ennek része, hogy egy táblázatban napi szinten vezetik irodáik, telephelyeik, lakásotthonaik energiafogyasztását. Minden telephelynek napi adatszolgáltatási kötelezettsége van, így nyomon tudjuk követni a fogyasztást, és szükség esetén be tudunk avatkozni. A tudatos energiafogyasztás azt is jelenti, hogy nagy hangsúlyt fektetünk a fejlesztésekre, és figyeljük a megújuló energiaforrások alkalmazására kiírt pályázatokat – mutatta be helyzetüket Kothencz János főigazgató.
– A Gál Ferenc Egyetem az energiafogyasztás jelentős csökkentése mellett – a gázfogyasztás esetében 25%-os megtakarítás az elvárás – arra tette a hangsúlyt, hogy biztosított legyen a folyamatos jelenléti oktatás – hangsúlyozta Tóth József kancellár. Épületenergetikai szakemberek bevonásával dolgoztak ki takarékossági programot. A 2022/23-as fűtési szezon indulásától az összes mérőóra napi leolvasásával követik a fogyasztást. A megtakarítási célkitűzések eddig teljesültek, miközben a jelenléti oktatást is sikerült biztosítani.