A Szegedi Dóm Látogatóközpont legújabb időszaki tárlatának középpontjában nemzeti imádságunk áll. Kölcsey Ferenc Himnusza inspirálta korunk keresztény alkotóit, akik a legkülönfélébb művészeti ágakban mutatták meg, hogy mit jelent számukra Kölcsey munkája.
Évente többször is érdemes ellátogatni a Szegedi Dóm Látogatóközpontba, hiszen az egyházmegyéhez kapcsolódó gazdag gyűjteményt időről-időre időszaki tárlatok egészítik ki. Nincs ez másképpen idén tavasszal sem: március 13-án nyílt meg a Magyar Himnusz kiállítás, amely Székesfehérvárról érkezett a napfény városába.
A Nagyváradon felnőtt Serfőző Levente oktatási helynök köszöntőjében gyerekkori élményeit elevenítette fel. Ekkor még nem értette, hogy miért sírnak szülei, nagyszülei, mikor a Himnuszt hallják.
– Ma már tudom, hogy mi rejlik a sorok mögött. Aki a Himnuszt megimádkozza, hiszen ez nemzeti imádságunk, az egész magyar történelmet imádkozza meg – fogalmazott. A szavak mögött – titkos kincsként – múltunk, hőseink rejtőznek, a magyar történelem nagy neveivel mondjuk együtt Kölcsey sorait. Budapesti látogatásakor a Kossuth téren elmondott homíliáját Ferenc pápa is a Himnuszunkat idézve zárta: „Isten, áldd meg a magyart!”
Serfőző Levente a tárlatot gazdag és mély üzenet hordozójának nevezte, amely nemcsak kifejezi az emberi kreativitás, a művészet, a képzelőerő határtalanságát, hanem megmutatja, mennyiféleképpen tudjuk elmondani azt, hogy kik vagyunk, hova tartozunk és mit jelentünk egymásnak. A Himnusz felöleli a Kárpát-medence szétszabdalt magyarságát, s egyben túl is lép azon: kontinenseken átívelve szavaljuk.
– A magyarságunkat, az összetartozásunkat, az őseink vallotta értékeket jeleníti meg e kiállítás – vélekedett az oktatási helynök, aki kifejezte reményét, hogy mindezeket átörökíthetjük a jövő nemzedéke számára.
Józsa Judit kerámiaművész, a kiállítás megálmodója és a tárlathoz kapcsolódó pályázatot meghirdető alapítvány vezetője megnyitó beszédében úgy vélekedett, hogy „nemzeti imánk a magyar nemzeti identitás, a közösségi emlékezet, a hazaszeretet, a hazafiság, a hősiesség, az önfeláldozás és az összetartozás erejének megtestesülése.” A Himnusz több mint két évszázaddal ezelőtt született: a keramikus szerint a kérdés az, hogy ma mit üzen a kortárs, keresztény művészek alkotásain keresztül Kölcsey verse.
A pályázat apropóját az adta, hogy kutatásai során arra jutott, nagyon kevés művész foglalkozott a Himnusz soraival, ezen adósság törlesztésére a tavalyi évforduló megfelelő alkalmat teremtett. Végül közel száz műalkotást válogattak ki. Az alkotók a legváltozatosabb művészeti ágakat képviselik, található közöttük népművész, iparművész, tűzzománc-művész, szobrászművész, fotóművész, festő, grafikus, építész, divattervező is. A tárlat június 27-ig látogatható.
Nem érdemes kihagyni a Szegeden Szűz Mária is papucsban jár című kamaratárlatot sem, amely nyár végéig a megszokott helyén látogatható.
Nemcsak a szemnek, de a szájnak vagy fülnek is kedves élvezetek miatt sem árt figyelemmel kísérni a látogatóközpont programajánlatait. Május 10-én újból Borral kísért várostörténet várja a Dóm tornyában a kiváló nedűk és Szeged szerelmeseit. Nyolc nappal később az Orgonák éjszakáján Tabajdi Ádám orgonaművész és Csuja Imre színművész lépnek fel a fogadalmi templomban.
A Con Spirito Egyházzenei Fesztivál záróelőadásaként egy világpremiernek ad otthont az egyházmegye székesegyháza. Május 26-án vasárnap este fél nyolctól a Krisztus oratóriumának ősbemutatóját hallgathatják meg a klasszikus zene kedvelői. Don Lorenzo Perosi olasz zeneszerző Jézus élete alapján készített hétrészes oratóriumát Davide-Kristof Acs dolgozta fel és teremtette újjá egyetlen műben. Az előadás során a világhírű Maestro Ács János vezényel. Az érdemes művész Molnár Levente operaénekest Krisztus, a Kossuth-díjas Kolonits Klárát Mária Magdolna, a népszerű szopránt, Kriszta Kingát pedig Szűz Mária szerepében hallhatjuk.