Európai elfogatóparancs volt érvényben az ellen a férfi ellen, akit a Mátrix Projekt keretében csalás és pénzmosás bűntett gyanúja miatt kerestek a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság nyomozói.
A férfit a lengyel hatóságok a közelmúltban elfogták és átadták a magyar rendőröknek. A gyanú szerint több mint egymillió forint kárt okozott egy Lőkösházán élő nőnek azzal, hogy online vásárlást színlelve egy hamis weboldalon keresztül kicsalta a bankkártyaadatait.
„Megrendeltem a termék szállítását a futárszolgálattól és ki is fizettem. Küldök egy személyes linket, hogy megkapja a pénzét a bankszámlájára” – ilyen üzenetet kapott egy lőkösházi nő még 2023. július 25-én, azután, hogy egy hátizsákot hirdetett meg eladásra az egyik közösségi oldal online piacterén.
Rákattintott a linkre, ami egy futárszolgálat weboldalához megtévesztésig hasonló felületre irányította. Ott megadta a bankkártyaszámát, a kártya lejárati idejét és a biztonsági kódját is, annak ellenére, hogy pénz fogadásához ezekre az adatokra nincs szükség.
Nem sokkal később észrevette, hogy több mint egymillió forint eltűnt a számlájáról. Miután bejelentést tett a rendőrségen, a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság kibernyomozói a Mátrix Projekt keretében azonnal a pénz nyomába eredtek. A látókörükbe került egy 22 éves ukrán férfi, aki a történtek idején Magyarországon járt. A férfi Budapesten találkozott egy nővel, akinek a számlájára átutalták a csalásból származó pénzösszeget. A nő, miután az utalás megérkezett, egy ATM-ből felvette a pénz egy részét, és átadta a férfinak, a többit pedig továbbutalta.
Mikor a rendőrök kihallgatták, elmondta, hogy ő egy álláshirdetésre jelentkezett, a munka pedig az volt, hogy a saját nevére számlát kellett nyitnia, és az oda érkező összegeket az utasításoknak megfelelően felvennie, illetve továbbutalnia. Elmondása szerint a férfit nem ismerte, vele internetes fordítóprogrammal kommunikált.
A Gyulai Járásbíróság a rendőrség körözése alapján európai elfogatóparancsot adott ki az ukrán férfi ellen. A lengyel hatóságok június 15-én jelezték, hogy a férfit elfogták és átadják a magyar rendőröknek. Július 13-án repülővel hozták Magyarországra, és még aznap Békéscsabára szállították, ahol a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság kibernyomozói csalás és pénzmosás bűntett gyanúja miatt hallgatták ki, majd őrizetbe vették.