
Múzeumi nagyüzem
Valóságos kiállítás-boomot bonyolított le a nyáreleji hetekben a szegedi Móra Ferenc Múzeum. A közgyűjtemény képzőművészeti szekciójából a várost ecsetjükre tűző szegedi művészek alkotásai kerültek a falakra a Szeged arcai című időszaki kiállításon. Az Erdélyi Mihály, Dinnyés Ferenc, Vlasics Károly, Vinkler László és társaik alkotásait felvonultató válogatás nem csupán az ihletadó város jellegzetes helyszíneit és hangulatait, de a szegedi piktúra elmúlt évszázadának sokszínűségét is a látogató elé tárja. Júniustól látogatható a néprajzi gyűjtemény kivételes gazdagságát reprezentáló új, állandó kiállítás is Régi dolgok – A szögediség fundamentuma cím alatt, míg a Fekete-házban Balázs János cigány festő anyaga mellett a Romani Design Fashion Art alkotóműhely munkái is megcsodálhatók. A múzeum adott helyet két helytörténeti értékű kötet – Simoncsics János és Roboz István szegedi kerékvetőket bemutató albuma, illetve Katkó-Bagi Éva portrékötete – bemutatójának. Az utóbbi könyv a legendás régész-múzeumigazgató, az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékparkot megálmodó Trogmayer Ottó alakját idézi föl.
A szegedi festészet utóbbi fél évszázadának egyik legjelentősebb alkotója, a Makói Művésztelep egykori művészeti vezetője, a csanádpalotai születésű Dér István munkái a makói József Attila Múzeumban kerültek közönség elé. A Reök-palotában a XX. Táblakép-festészeti Biennálé 115 alkotó – egyebek mellett Aknay János, Kárpáti Tamás, Nádas Alexandra, Nagy Gábor, Serényi H. Zsigmond, Sinkó János, Szemadám György és Váli Dezső – 130 művéből álló anyaga váltotta a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének izgalmas válogatását a hazai képzőművészet legfrissebb tendenciáiból. A csongrádi Tari László Múzeum a nevezetes halászházak, illetve a város és a Tisza életadó kapcsolatának gondolata köré szervezte meg Csongrád, a Feketevár virága címet viselő új kiállítását.
Égi és földi harmóniák
A Dél-Alföld sem maradt ki a nyárelő zenés eseményeiből. Az Orgonák Éjszakája koncertsorozatához Szeged, Békéscsaba, Csongrád és Zákányszék csatlakozott. A Con Spirito egyházzenei fesztivál keretében a szegedi dómban egy fölfedezésre méltó, Don Lorenzo Perosi műveiből rekonstruált Krisztus-oratórium hangzott föl a három tenor világhírű magyar dirigense, Ács János vezényletével olyan neves előadók tolmácsolásában, mint Molnár Levente, Kolonits Klára és Kautzky Armand. Május 21-én a pápai gregorián együttes, a Schola Gregoriana del Pontificio Istituto di Musica Sacra di Roma lépett föl.
Utószezon az előszezonban
Kőszínházaink olyan új bemutatókkal készültek az évadzárásra, mint Shakespeare Vízkeresztje és a Gazdálkodj okosan című kortárs magyar társadalmi dráma Szegeden, míg Békéscsabán Móricz Zsigmond Szerelem című komédiája, A bolondok grófja Jókai tollából, Szabó Magda darabja, Az őz, Varsányi Anna vígjátéka, Az öltöztető és A holdbéli csónakos című Weöres-mesejáték várta a nagyérdeműt – kicsiket és nagyokat. A fennállásának 140. évfordulóját gálaesttel is megünneplő szegedi színház tánckara Gengszterek címmel mutatta be újabb önálló estjét, amely az 1920-as évek Chicagójába vezet. A Szegedi Kortárs Balett A fekete hattyú című koreográfiában gondolta újra és tovább A hattyúk tavát, az eredeti Csajkovszkij-zenével.