Az ősbemutatót megelőző sajtótájékoztatón Szabó K. István, a debreceni társulat művészeti vezetője a magyar kortárs drámairodalom újabb gyöngyszemének nevezte Györei Zsolt és Schlachtovszky Csaba színművét.
Sajtótájékoztatóval egybekötött közönségtalálkozót szerveztek a napokban a Gyulai Várszínházban, ahol az Erkel és a felkelés című darab alkotóival és színművészeivel találkozhattak az érdeklődők. Elek Tibor igazgató elmondta, a gyulaiak előtt nem ismeretlen Györei Zsolt és Schlachtovszky Csaba neve és munkássága. Korábban már többször találkozhattak a szerzőpárossal az irodalom kedvelők, az idei könyvhét pedig újabb elismertséget hozott számukra.
Több oka volt annak, hogy Erkel Ferencről megszületett a könyv, illetve a színdarab, fogalmazott Györei Zsolt. Barátjával és szerzőtársával, Schlahtovszky Csabával régóta foglalkoztak azzal, hogy a magyar kultúrtörténet nagy alakjairól írjanak egyrészt szórakoztatóan, másrészt a mai viszonyainkat is tükrözve.
Szabó K. István, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház művészeti vezetője elmondta, minden évadban igyekeznek magyar műveket beépíteni repertoárjukba, ezért is volt öröm a várszínház felkérése. A művészeti vezető hangsúlyozta, az Erkel és a felkelés által a magyar kortárs drámairodalom újabb gyöngyszemmel gyarapodott.
A darab rendezője, Zakariás Zalán hangsúlyozta, egy-egy ősbemutató különleges kihívás és attól a legérdekesebb, hogy nincs hasonlítási alap a feldolgozásához. Abban is kiemelendő, hogy egy megírt szöveg hogyan változik át a színpadon és hogyan adnak életet a színművészek a karaktereknek.
Kiss Gergely Máté Erkelt alakítva elmondta, a címszereplő hivatásában mélységeket és magasságokat is megélt, de magánéletében kiegyensúlyozott ember volt.
Hajdú Imelda Radeczky Friderika grófnő szerepében egy műkedvelő, de nem túl tehetséges nőalakot formált meg, összetett és érdekes feladatként megélve az alakítást.
A Gyulai Várszínház ősbemutatója, az Erkel és a felkelés szórakoztató, csavaros történetekben gazdag, valódi magyar komédiaként került színpadra.