Élményben és tartalomban bővelkedő hét a Balatonnál
Kevermesi, telekgerendási, csanádapácai szatymazi, békésszentandrási gyerekek is részt vettek az egyházi iskolák Erzsébet-táborában Zánkán. A július 6–12. közötti héten 3000 egyházi iskolás nyaralt a Balaton mellett. Kiss-Rigó László püspök és Steinbach József református püspök avatták fel július 8-án a tábor szellemiségét hirdető Szent Erzsébet, az irgalmas szeretet forrása szobrot és a tábor új létesítményét, a bibliai kertet. Ökumenikus istentiszteleten imádkoztak együtt a gyereksereggel.
A június közepétől augusztus végéig tartó vakációban négy helyszínen – Zánka, Fonyódliget, Zalaszabar és az erdélyi Igó – minden héten 4000 gyerek táborozik. Az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány táboraiban a programok a kultúra, a magyarság, a kereszténység, a tudomány és a sport lábain állnak. Az élményben és tartalomban gazdag hetet a gyerekek 2016 óta állami támogatással, 1000 forintos ún. részvételi biztosítékért vehetik igénybe.
A zánkai egykori úttörőtáborban kiválóak az adottságok. Hatalmas a terület, közel 150 hektár. A tábornak saját partszakasza, kikötője, kalandparkja, játszóterei és a sportpályái vannak. A Balaton nagy vonzerő, sok gyerek az Erzsébet-táborban fürdik először a Balatonban. A beltéri lehetőségek is kiválóak: van egy 400 fős sportcsarnok és egy 500 főt befogadó színházterem is.
Zánkán szobrot kapott a tábornévadó Szent Erzsébet, mely az érkezőket fogadó téren, a központ épület előtt áll. Kovács Jenő alkotása Erzsébetet, mint az irgalmas szeretet megtestesítőjét ábrázolja. A szobor előtt áldást mondva Kiss-Rigó László, a Szeged-Csanádi Egyházmegye püspöke a névadóra irányította a figyelmet: Erzsébet a szükségben élő embertárs segítségére siető tevékeny szeretet gyakorlásának szentje. Jelenléte figyelmeztet az irgalmasság cselekedeteinek gyakorlására.
Steinbach József, a Dunántúli Református Egyházkerület püspöke imára szólított. Hálát adott az Atya szeretetét közvetítő szentek, köztük Erzsébet nyújtotta életpéldáért.
A szobrot, mely egyben az érkezőt vízzel kínáló forrás, a víz köti össze a most létesített bibliai kerttel. A csobogó vizét ugyanis elvezették, és tóvá hizlalták, a körülötte lévő területet beültették bibliai eredetű és szentek életéhez kapcsolódó növényekkel. Gránátalma, füge és olajfa, liliom, rózsa és még sok ismert és egzotikus nővény csodálatos harmóniában – ez a bibliai kert. 12 természetes kövön 12 bibliai idézet, kereszt, oltárasztal.
A kertet a meghittség, a szépség és a nyugalom helyének képzelte el a tervező, Rusznyák Pál. Megáldásakor Kiss-Rigó László püspök így fogalmazott: „Egykor Isten a paradicsomkerttel ajándékozta meg az embert, igazi szabadságot és életet adott neki. Az ember azonban rosszul élt a szabadságával. Kapcsolata tönkrement az adományozóval, Istennel, embertársával, önmagával és a természettel. Itt, körülvéve a szépséggel, gazdagodjatok lelki békében, és értékeljétek szabadságotokat, érezzék át felelősséggel a természet szépségét, dicsérjétek érte Istent.”
A megáldásokat követően ökumenikus istentiszteletre gyűlt össze a gyereksereg a Balaton partján. A református püspök dicsérte a gyereksereg „komoly” figyelmét. Énekek közé ékelve elhangzott a két főpásztor rövid elmélkedése. Kiss-Rigó László és Steinbach József arra buzdították a gyerekeket, amikor döntést hoznak életük felől, amikor kitűzik életcéljukat, azt „Jézus barátaiként” tegyék, párbeszédet folytatva Istennel, „Éljetek értelmes, boldog életet, ami másikkal is jót tesz” – mondta a Szeged-Csanádi Egyházmegye püspöke. Steinbach József megimádkoztatta a gyerekeket: „Utaid Uram mutasd meg, vezess engem, mert én benned bízom.”