A Miniszterelnökség támogatása, a Szeged-Csanádi Egyházmegye hozzájárulása és több magánszemély segítsége révén újult meg a Csongrád-Csanád vármegyei Apátfalva külterületén található Langó-kápolna, a 19. század végi paraszti vallásosság szép emléke.
A június 28-i átadó ünnepségen, több száz hívő jelenlétében Kiss-Rigó László püspök áldotta meg az épületet. A szentmisén azt mondta, a magyar nemzet történetében számos tragikus esemény történt.
– Gondolhatnánk, hogy a történelmet a politikai, gazdasági, katonai nagyhatalmak irányítják, de mindig bebizonyosodik, hogy Isten a történelem ura, aki gondviselő szeretettel a végső cél felé vezeti az egész emberiséget – fogalmazott Kiss-Rigó László. Hangsúlyozta, Isten nem arra való, hogy ha nem tudunk megoldani valamit, akkor tőle kérjünk segítséget. Amikor Istenhez fordulunk, azt kérhetjük, adjon erőt, hogy úgy tudjuk megélni azokat a megpróbáltatásokat, amelyekkel szembesülünk, hogy győztesen kerüljünk ki azokból.
Az eseményen Nacsa Lőrinc vallásturizmusért felelős miniszteri biztos kiemelte, aki templomot épít, vagy újít fel, az a jövőre gondol, és bízik a jövőben. A kormány számára pedig kiemelten fontos a vallási turizmus, a zarándokturizmus támogatása is.
– A helyiek által tisztelt Langó-kápolna az egész egyházmegye, a régióban élő valamennyi ember számára fontos, hiszen szimbolikus helyen áll, az M43-as autópályán naponta több ezer ember halad el mellette, de számos kiránduló-útvonal is elhalad itt – mondta Nacsa Lőrinc. A miniszteri biztos emlékeztetett, az elmúlt 14 évben a kormány támogatásával a Kárpát-medencében 3700 templomot újítottak fel és több mint kétszáz új templom épült. Mindezeken kívül közösségi házakat és más egyházi épületeket korszerűsítettek, és az egyházakkal partnerségben azon is dolgoznak, hogy tartalommal töltsék meg ezeket.
A kápolna előtt álló Langó-keresztet Langó Mihály és felesége, Balog Anna állíttatta 1866-ban. A kereszt a környék népes tanyavilágának kedvelt helye volt: pénteki és vasárnapi ájtatosságra itt gyűltek össze azok a környékbeliek, akik templomi misére nem jutottak el. A kőkerítéssel körbevett, vakító fehér, meszelt falú, kecses arányú, színes üvegablakos neogótikus kápolnát 1900-ban Havas Boldogasszony tiszteletére szentelték fel. Az építés évében készült el a tizenhat téglaoszlopos kerítés is, melynek valamennyi pillérére vaskereszteket helyeztek.
A Szeged-Csanádi Egyházmegye hosszú idő óta tervezte a kápolna felújítását, melynek megvalósításához a Miniszterelnökség mintegy négymillió forint támogatást biztosított a vallásturisztikai alapból. Ezt az összeget több mint tízmillió forinttal egészítette ki az egyházmegye.
A rekonstrukció során nemcsak az idők folyamán balesetveszélyessé vált kerítés és a kerítés pilléreinek újjáépítésére nyílt lehetőség, hanem a külső homlokzat, valamint a tetőlemez fedésének teljes festése, illetve a helyi közösség adományából a belső tér korszerűsítése is megtörtént. A beruházás befejezéseként felajánlásból elkészült a kápolna napelemes fényvetővel történő megvilágítása, mely éjszaka is láthatóvá teszi a kápolnát az M43-as autópályán közlekedők számára.