2024. október 6., vasárnap
FONTOS

Békéscsaba főterén ünnepelt a vármegye

Szombat reggel a tótkomlósi fúvószenekar és a békéscsabai mazsorettek látványos felvonulásával vette kezdetét a IX. Vármegyenap Békéscsabán.

A rendezvényen színpadi és kísérő programok sokasága, valamint minden eddiginél több kiállító várta az érdeklődőket. A résztvevő száztizenhat békési termelő és kézművesek egyike Körösladányból hozta el portékáit a rendezvényre. Simon Margit több mint három évtizede kezdett el sajtkészítéssel foglalkozni.
Az idei Vármegyenap díszvendége Hargita és Kovászna megye volt. Demeter István a Visit Kovászna brand-et képviseli a Kovászna megye Turizmusáért Egyesülettől. A  térségre jellemző kulturális, gasztronómiai értékeket és a turisztikai ajánlataikat hozták el Békésbe.

Zalai Mihály, a Békés Vármegye Önkormányzat elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a vármegyei összetartozás és újrakezdés ünnepét, a Vármegyenapot a hagyomány, érték, közösség jegyében hívták életre 2016-ban. Zalai Mihály kiemelte, a vármegye önkormányzata akkor csak a keretét teremtette meg a rendezvénynek.

A Vármegyenap fővédnöke, Závogyán Magdolna a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára köszöntőjében hangsúlyozta, identitásunk részévé lesz az egyidejű kulturális közegünk, a kollektív emlékezetünk, a hagyományaink és a szokásaink rétege.

Békés vármegye értékei kiemelt helyet foglalnak el a magyar közösségek életében, szerte a világban, mondta Antal Andrea, az Agárminisztérium főosztályvezetője. A táj szépsége a, kulturális sokszínűség, az itt élő nemzetiségek munkája, a gasztronómia, az épített örökség mind olyan erő, amelyre büszke lehet az egész vármegye.

Takács Árpád főispán, a Vármegyenap fővédnöke hangsúlyozta, a békési emberek újrakezdésből bizonyára bajnokok, akár világbajnokok is lehetnének, hiszen az elmúlt ezer évben többször elnéptelenedett ez a vármegye.

Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere elmondta, Szent István óta Békés soha nem tartozott a legkiváltságosabb vármegyék közé.Ettől független az elmúlt évszázadok alatt az itt élők mindig bizonyították tettrekészségüket.és mindig tudták, mit kell tenniük. A polgármester hangsúlyozta, Békés vármegye 2024-ben is az a hely, ahol lehet jövőt építeni.

A vármegye ünnepén többek között a kerek történelmi évfordulókhoz köthető kulturális programok, a nemzeti értékek sokszínű bemutatása, katonai hagyományőrzők és népi játszóház várta az érdeklődőket.

Nézze meg ezt is:

Az 1944/45-ös eseményekkel foglalkoztak a levéltár konferenciáján

Idén az 1944-45-ös, Békés vármegyei eseményekről szólt a hagyományos őszi, levéltári konferencia, melyet az Almásy-kastély …