Istennel talállak, testvérem! Cigány történetek címmel nyílt kiállítás az Erkel Ferenc Művelődési Központ földszinti aulájában.
Az Erdős Kamill ciganológus-etnográfus munkásságát bemutató tárlatot a Néprajzi Múzeum és az Erkel Ferenc Múzeum hívta életre. Görgényi Ernő polgármester köszöntő beszédében kiemelte, Erdős Kamill álruhát öltött, háttértörténetet kanyarított maga mögé kutatásai során és szőke cigánnyá vált, hogy bejuthasson az idegenekkel nem ok nélkül bizalmatlan és zárt korabeli cigány közösségekbe.
A ciganológus-etnográfus hagyatékát a gyulai Erkel Ferenc Múzeum őrzi. A hatalmas anyag 514 fotó negatívot, kéziratos feljegyzéseket, valamint szakkönyveket, a cigánysággal kapcsolatos irodalmakat tartalmaz. A Néprajzi Múzeum 2022 nyarán felkereste a gyulai intézményt, hogy segítse a munkájukat a digitalizását illetően, hiszen ők a legmodernebb eszközökkel tudják megmenteni ezeket a negatívokat.
Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója kiemelte, számos szempontból érdekes a kollekció. Az együttműködés során a két múzeum szakemberei közösen végeztek a forrásközösségekben kutatómunkát. Lehetőségük szerint visszamentek azokra a településekre, ahol Erdős Kamill a fotókat készítette. Munkájuk során próbálták felkutatni a képeken lévő személyeket, hogy a meglévő anyagokat árnyalják történetekkel, és bemutassák, az adott szereplő sorsa a későbbiekben hogyan alakult.
Liska András, az Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetője kiemelte, módszertani szempontból is izgalmas néprajzi munkát bonyolítottak le. Az azóta is Békés vármegyében élő cigánycsaládok Kétegyházán, Végegyházán, Eleken lehetőséget kaptak arra, hogy a régi fotók alapján megpróbálják beazonosítani családtagjaikat. Ezáltal a történetek 60 év kihagyás után folytatódhattak.
A ciganológus-etnográfus munkássága páratlan, hiszen alig 10 év alatt hozott létre egy olyan életművet, amely nem terjedelmében, hanem a szemléletében kiemelkedő. A vándorkiállítás október 22-ig tekinthető meg az Erkel Ferenc Művelődési Központ földszinti aulájában.