2024. október 6., vasárnap
FONTOS

Tehetséggondozás, sporttudomány, identitás

Még aktívabb tehetséggondozás jellemzi majd az előttünk álló bajnoki évben a Szeged-Csanád Grosics Akadémia utánpótlás együtteseit, ha minden Takács Mihály tervei szerint alakul.

A klub utánpótlás szakmai vezetője kiemelte, a régióban egy olyan intézet létrehozása a cél, amely a társtudományok bevonásával és működésének kiaknázásával akár több sportág számára is segítséget jelenthet. Soha nem pusztán a következő év van a fókuszban, egy utánpótlás divízióban mindig hosszabb időszakokban gondolkodnak – mondta Takács Mihály.

A Szeged-Csanád Grosics Akadémia utánpótlás szakmai vezetője kiemelte, alapvetően három korcsoportot, tulajdonképpen három szemléletet különítenek el. Tíz-tizenegy éves korig egyfajta előkészítő képzésről beszélhetünk. Őket követi a tizenkettő-tizenhárom éves korcsoport, majd a tizennégy és tizenkilenc év közöttiek.

– A legkisebbeknél alapvető cél képezni, de egyúttal élményt adni, megszerettetni velük magát a játékot. A kisiskolásoknál már egy olyan csoportról beszélhetünk, akik betekintést nyernek a labdarúgás olyan szféráiba, ahol már szükségessé válik összetettebb játékelemek és játékhelyzetek magas színvonalú elsajátítása, kivitelezése. A nagypályás korcsoportok esetében sok újdonság is megjelenik majd szakmai programunkban. Bekapcsolódnak társtudományos területek is, mint például a teljesítmény diagnosztika a különböző mérésekkel együtt. Az így kapott eredményeket szeretnénk támpontként használni a mindennapos munkában, hiszen elegendő tapasztalattal és ismerettel rendelkezünk ahhoz, hogy a kapott eredmények tükrében kiválasszuk és kineveljük mind a hazai, mind a nemzetközi téren helytállni képes labdarúgókat – mondta a szakmai vezető.

Takács Mihály hangsúlyozta, a legfontosabb mottó az, hogy a „Múlt ismerete nélkül nem lehet jövőt építeni”. A gróf Széchenyi Istvántól származó iránymutatás hatja át legteljesebben a klubépítés folyamatát, hiszen nagyon fontos az identitás-képzés, azzal is a klubhoz való kapcsolódás, a klub önmeghatározásához való ragaszkodás.

– Ha komplexen akarom kifejezni céljainkat, az a magyar labdarúgás és a klub számára értéket jelentő tehetséges labdarúgók képzése és a tehetségek gondozása. Még aktívabban szeretnénk megvalósítani a tehetséggondozást, továbbá hangsúlyt szeretnénk helyezni a képességfejlesztés azon területeire, melyekben megjelenik az egyéni képzés, a posztspecifikus képzés és a csapatrész képzés – fogalmazott a szakember.

Az előttünk álló év sporttudományos szempontból is jelentős előrelépést hozhat. Takács Mihály elmondta, szeretnének létrehozni egy olyan, régiós jelentőséggel bíró intézetet, amely a társtudományok bevonásával és működésének kiaknázása által akár több sportág számára is segítséget jelenthet.

– Bízunk abban, hogy a sportágak közötti ilyen szinten való együttműködés mindannyiunk számára gyümölcsöző lehet, legelsősorban regionálisan. Az a célunk, hogy az említett intézet munkáját több sportág képviselőivel is megismertessük, és a benne rejlő lehetőségek kiaknázását megalapozó együttműködést megteremtsük – hangsúlyozta a szakmai vezető.

 

 

Nézze meg ezt is:

Vatikáni békemisszió

Az elmúlt hónapokban a Szentszék fokozta diplomáciai erőfeszítéseit az ukrajnai béke előmozdítása érdekében. Pietro Parolin bíboros, …