Múzeumi nyár
A legnépszerűbb magyar festő, Munkácsy Mihály életművét reprezentáló tárlat ezúttal a szegedi Móra Ferenc Múzeumba érkezett. A Pákh-féle gyűjtemény egyaránt betekintést ad a művész bravúros ecsetkezelésről tanúskodó oldott szalonképeibe és a nevével fémjelzett, monumentális, drámai és romantikus tablók, illetve portrék világába. A Reök-palotában a kortárs magyar képzőművészet két rangos alkotója, BOLDI Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész és Incze Mózes Munkácsy Mihály-díjas festőművész jelentkezett közös tárlattal, amely alkalmat adott a testvérműfajok közötti párbeszéd fölkeltésére olyan közös témák mentén, mint a természet, az emberi test vagy a látható jelenségekben megragadható szakralitás. A Wagner-udvar szabadtéri tárlatán ezen a nyáron Székó Gábor konstruktivizmust és organikus törekvéseket egyesítő plasztikái vendégeskednek a Szegedért Alapítvány meghívására.
Színpadok, fesztiválok az ég alatt
Szabadtéri színjátszásunk egykor legnevesebb helyszínén, a Szegedi Szabadtéri Játékok Dóm téri színpadán folytatódik a könnyed tömegműfajok dömpingje. A Szegedi Szimfonikusok és kiváló énekes szólistáik ezúttal Puccini szerelmes melódiái köré szerkesztették hagyományos Ajándékkoncertjüket, ám a komolyabb műfajok múzsái e futó kaland után búcsút is intettek Klebelsberg terének, hogy átadják a helyet a népszerű látványzongorista, Péter Bence gigashowjának és Az ezeregyéjszaka meséit rajzfilmessé fazonírozó magyar musicalnek, amelyet a Rebecca című lektűrmusical követett. Az évad végén visszatér negyven évvel ezelőtti szegedi bemutatójának színhelyére nemzeti rockoperánk, az István, a király, új szólisták számára kínálva az összehasonlítás kihívását az ősbemutató halhatatlanjaival.
A meghittebb, elmélyültebb nyári színjátszás hívei az újszegedi kisszínpad habkönnyű bulvárdarabjai között találhatnak olyan ínyencségeket, mint Donizetti Szerelmi bájital című operája a szegedi születésű fiatal rendezőreménység, Bonecz Veronika koncepciójában, a Cseh Tamás emlékére összeállított est, Koncz Zsuzsa koncertje vagy a Molnár Dixieland és vendégeik nagymúltú, ugyancsak a Dóm térről kiszorult gálaestje. Az újszegedi szezont az örökifjú Halász Judit föllépése zárja a legifjabbak kedvére.
A makói Hagymaház szabadtéri színpadán ugyancsak az utazó társulatok által színre vitt zenés vígjátékok váltakoznak könnyűzenei előadók koncertjeivel. A Szarvasi Víziszínpadon Lehár- és Kálmán-operetteket, de Molnár Ferenc-egyfelvonásosokat is láthatunk a nyár folyamán, A Gyulai Várszínház kínálatában a népszerű zenés darabok mellett sikerült életben tartani a hely legnemesebb, színháztörténeti tradícióit is: a Világirodalmi Klasszikusok Fesztiválja keretében Mrožek Tangója, Moliére A fösvénye és Úrhatnám polgárja, Goldoni Mirandolinája, Shakespeare Téli regéje, Gogol Háztűznézője és Tenessee Williams A vágy villamosa című színműve látható, míg a Nemzeti Klasszikusok Napjai az idén Örkény István életműve köré szerveződnek kiváló hazai és határon túli magyar előadókkal és társulatokkal. Államalapító királyunk Gyulán Sík Sándor drámájának címszereplőjeként lép színre. Gyulán a Halmos Béla Népzenei és Világzenei Fesztivál, illetve a XV. Vár Blues Fesztivál, Szegeden a XIV. Martin György Néptáncfesztivál varázsolt forgatagot a felforrósodott közterekre – ez utóbbi a szegedi mellett a csongrádi, a hódmezővásárhelyi, békéscsabai, szegvári, deszki, szolnoki és zilahi néptáncos élet elevenségét fölmutatva.