Kézművesség, népművészet és értékmentés – ezzel a címmel nyílt kiállítás kedd este a városi könyvtárban a Gyulai Népművészeti és Háziipari Szövetkezet fél évszázadot átfogó munkáiból. Az egykori szövetkezet tevékenysége tavaly bekerült a települési értéktárba, a vármegyei felvétele még folyamatban van.
Sokak számára ismerős lehet az a kiállítási anyag, amely keddtől egy hónapon át a városi könyvtárban is látható lesz. A Gyulai Népművészeti és Háziipari Szövetkezet 1957 és 2008 közötti tevékenységét felölelő tárlattal már többször találkozhatott a közönség Gyulán és a vármegyében. Az Országos Könyvtári Napok gyulai programrészeként a bibliotékában bemutatkozni külön is megtisztelő, hangsúlyozta Vigh Imre, az egykori szövetkezet elnöke. A kiállított anyag a szövetkezet fél évszázados működését foglalja csokorba, ugyanakkor a textilalkotásokban megörökített mondanivaló gyökerei sokkal mélyebbre nyúlnak vissza.
Tavaly év végén a Gyulai Népművészeti és Háziipari Szövetkezet munkássága bekerült a települési értéktárba, mondta Kónya István alpolgármester. Kimagasló az a fajta értékmentés, amely a gyulai népművészeten alapul és több száz környékbeli kézműves munkájaként a szőttesekben, szőnyegekben, faliképekben és más alkotásokban is megjelenik. Az alpolgármester kiemelte, a könyvtárban kiállított tárgyak hiteles bizonyítékai az értékmentés fontosságának. A szövetkezet tevékenysége 2023 év végén, negyvenegyedikként bekerült a települési értéktárba, a vármegyei felvétele jelenleg is zajlik.
A Kézművesség, népművészet és értékteremtés című kiállítás október végéig látható a városi könyvtárban.