2024. december 6., péntek
FONTOS

Az eddigi legnagyobb ÁGOTA® Tábor volt idén ÁGOTA Falván

Idén 27. alkalommal szervezte meg a Szeged-Csanádi Egyházmegye Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltatója és az ÁGOTA® Alapítvány a gyermekvédelmi gondoskodásban élő gyermekek és fiatalok országos találkozóját és nyári táborát, az ÁGOTA® Tábort.

Ebben az évben mintegy 800, vér szerinti családját nélkülözni kényszerülő gyermek szerzett felejthetetlen élményeket és gyógyult lélekben az ÁGOTA Közösség fellegvárában, a Tass-Alsószenttamáson található ÁGOTA Falván.

Az ÁGOTA® Tábor egy olyan nyári program, amely nem csupán felejthetetlen élményeket nyújt, hanem terapeutikus jellegéből kifolyólag gyógyítja a sok traumán átesett, családjukat vesztett gyermekek lelkét, valamint erősíti önbizalmukat. Ezért vált a Gyógyító Szent Erzsébet-táborok részévé. Ebben a tíz napban segítő szakemberek, pedagógusok és terapeuták, valamint képzett önkéntesek foglalkoznak a gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalokkal. A gyermekek által csak tíznapos mennyországként emlegetett esemény a szokásokhoz híven hivatalos megnyitóünnepséggel kezdődött. Az ÁGOTA Közösség rengeteg barátja és segítője látogatott el a rendezvényre. Dr. Kiss-Rigó László, a Szeged-Csanádi Egyházmegye püspöke, az ÁGOTA Közösség legfőbb támogatója is köszöntötte a megjelenteket.

– Aki bármilyen módon kapcsolatba kerül az ÁGOTA Közösséggel, legyen akár egy hatóság képviselője, önkéntes vagy munkatárs, az rádöbben arra, hogy maga is részesévé válik ennek a családnak. Olyan ügyet szolgálunk, amelyért mindig lehet több áldozatot hozni, több erőforrást bevonni, és még hatékonyabban végezni – hangsúlyozta a püspök.

Kothencz János diakónus, az ÁGOTA Közösség vezetője és az ÁGOTA® Tábor megálmodója úgy fogalmazott, a gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalok többsége „üres puttonnyal” lépi át a tábor kapuit.

– Nekünk az a feladatunk, hogy ezt a puttonyt megtöltsük. Kezet nyújtunk nekik és társként, közösen viseljük a múltbéli nehézségeket, melyek az itt töltött idő alatt reményeink szerint enyhülnek – emelte ki Kothencz János.

Az ÁGOTA® Táborban zajló terápiás munka elképzelhetetlen lenne a biztos szakmai és módszertani háttér nélkül. A KÁSZPEM®, azaz a Kothencz-féle ÁGOTA® Szenzitív Pedagogikoterápiás Módszer kimondottan a lakásotthonokban és nevelőszülőknél élő gyermekeknek nyújt segítséget. Ezeken a foglalkozásokon a bizalom, a kiszolgáltatottság, a norma, az értékrend és jövőkép kérdéskörei voltak a fókuszban.

– A kiscsoportos foglalkozásokon a bizalom jelentőségéről is beszélgettünk a fiatalokkal, a saját bőrükön is megtapasztalhatták a táborozók, hogy milyen bízni másokban. Ahogyan azt is, hogy milyen érzés, amikor bennük bízik meg valaki. Ez fontos, mert a családból való kiemelés során a fiatalok másokba valamint saját magukba vetett bizalomképe is megtörik – mondta Szili-Balog Mária, az ÁGOTA Közösség önkéntese.

A terápiás munka során a fiatalok meghallgatták egymás történeteit, levonhatták a tanulságot, kapcsolódhattak egymáshoz, reményre találhattak. Ezáltal pedig a gyógyulás útjára léphettek és felfedezhették, hogy nincsenek egyedül a nagyvilágban.

Balogh Martin, az ÁGOTA Közösség gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalja életének egyik korábbi mélypontjáról beszélt a gyermekeknek. Hangsúlyozta, nem szabad félni attól, hogy segítséget kérjünk, mert mindenkinek vissza kell találnia önmagához.

– Azt remélem, hogy a társaim mi­után meghallgatták a történetemet, úgy gondolják, hogy bármilyen nehéz élethelyzet is adódjon, sosem szabad feladni, hiszen mindig van remény! Bízniuk kell magukban és tanulni mások történetéből – mesélte Martin, aki az idei táborban már önkéntesként segítette sorstársait.

A 27. ÁGOTA® Tábor tíz emlékezetes napja igazi programkavalkádot varázsolt a Bács-Kiskun vármegyei gyermekparadicsomba. Az ÁGOTA Közösség újra megszervezte például a hagyományos Toldi-bajnokságot, ahol a legkisebb gyermek is a közösség legerősebb tagjává válhatott. A táborozók idén is benevezhettek a Ki Mit Tud? versenyre, ahol egyénileg és csoportosan is megmutatták tehetségüket a színjátszás, a versmondás vagy éppen a freestyle foci terén, ám sokan az éneklést vagy a táncot választották. A vetélkedő nagyszerű alkalom volt arra, hogy a fiatalok egymás ajándékaivá váljanak, őszintén örülhessenek társaik sikereinek és felfedezzék saját értékeiket.

Az ÁGOTA® Tábor szintén elmaradhatatlan programeleme az ÁGOTA Szépe választás. Az egyedülálló szépségverseny mottója: a szépség belülről fakad. Ezen az élményprogramon minden táborozó átérezhette, hogy különleges, elismerésre méltó és feltétel nélkül szerethető. A nevelő­szülői családban cseperedő, 16 éves Dubai Roberta Barbara fejére is korona került, a lányt az eredményhirdetésen az egész tábor egy emberként tapsolta.

– Egészen a végéig nem tudatosult bennem, hogy én nyertem. Az elején lámpalázas is voltam, mert mindenki rám figyelt a színpadon, de később már nagyon jól éreztem magam. Nagyon sok szeretetet kaptam itt – mondta a fiatal.

Az ÁGOTA Közösség fontosnak tartja az identitáserősítést, a szervezők minden esztendőben nagy sikerrel rendezik meg a hagyományőrző Roma estet. Itt a fiatalok zenés, táncos programokon keresztül fedezhetik fel a cigány kultúra értékeit. Ez az este a roma identitás örömteli megéléséről szól.

– Jó látni, hogy a táborban így megtartjuk a kultúránkat. Én nem tagadom, félig roma vagyok, és büszke vagyok rá – osztotta meg Gertner Klau­dia, Veszprém vármegyei nevelőszülőknél élő táborozó.

A 27. ÁGOTA® Táborból az ÁGOTA Közösség pasztorációs csoportjának munkatársai is aktívan kivették a részüket. ÁGOTA Falván található Európa és Magyarország egyetlen Szent Jobb Lator-temploma, amely az ÁGOTA® Tábornak is kiemelkedő, központi helyszíne. A korábbi évekhez hasonlóan ajtaja idén is minden nap nyitva állt a gyermekek és fiatalok előtt, akik egy kis elcsendesedésre vágytak a számtalan élmény közepette. A pasztorációs csoport tagjai kedves, szívhez szóló ötletekkel, például isteni SMS-ekkel várták a templomba betérő táborozókat, lehetőséget adva arra, hogy az őket foglalkoztató kérdésekről beszélgessenek.

A táborban az ÁGOTA Közösség tagjai idén is olyan mintát adtak a vér szerinti családjukat nélkülözni kényszerülő gyermekeknek, amely által megtapasztalhatták, hogy az érdemeiktől és a környezet sokszor megbélyegző hozzáállásától függetlenül valamennyien feltétlenül elfogadható és értékes emberek, akik hazatalálhatnak ebbe a társadalomba.

Nézze meg ezt is:

Egyházi oktatási és sportkomplexum épül Mórahalmon

Szeptember 19-én írták alá a mórahalmi városházán azt a szerződést, melyben a város átruházta az egyházmegyére azokat a területeket, …