2024. december 5., csütörtök
FONTOS

Új történettel jelentkezett a Ládafia sorozat

Ez alkalommal a hónap dokumentuma az 1928 és 1944 közötti időszakot tárja fel az érdeklődők számára.

A “…talán most már mégis megalakul a zeneiskola” címet viselő dokumentum aktualitását két dátum, az október elsejei zene világnapja és november 7-e, Erkel Ferenc születésnapja adta. Czégé Petra Gabriella kiemelte, 1928-ban Gyulán újabb lendületet vett a zeneiskola kérdése egy országos kezdeményezés kapcsán. Ez év júliusában felvidéki mintára hozzáláttak a vidéki városok kulturális szövetségének megalapításához, amelyhez Gyula is csatlakozott.

1928 októberében Debrecenben alakult meg a Vidéki Városok Kulturális Szövetsége. A tanácskozáson kiemelt téma volt a zeneoktatás kérdése, amely mellett több városi vezetővel egyetemben a gyulai Varga Gyula is felszólalt. A város terve az volt, hogy a polgári fiúiskola új épületében helyet biztosítson egy zeneiskola számára is.

1931-ben ifjabb Stephanides Károly neve merült fel, mint igazgató. Ő néhány napon belül meg is küldte ajánlatát a képviselő-testületnek, amelyben zongora, hegedű, gordonka, ének és zeneszerzés oktatására vállalkozik. A város vezetése anyagi nehézségekre hivatkozva pénzügyi támogatást nem tudott adni, valamint a zongora beszerzése is meghiúsult. Ennek ellenére Stephanides Károly továbbra is vállalta a zenede felállítását, bízott abban, hogy később, a sikerek láttán, az erkölcsi mellett az anyagi támogatást is elnyeri.

1933 szeptemberében minisztériumi megkeresés érkezett a polgármesterekhez, így Varga Gyulához is. A nem állami zeneiskolák intézményes reformja érdekében felmérték a vármegyék, így Békés vármegye területén működő zeneiskolákat és oktatókat.

A gyulai zeneszerető társaságból helyi iskola hiányában is kiemelkedtek tehetségek, akik később meghatározó alakjai lettek a zeneoktatásnak a városban. 1935 júniusában többek között Dubányi Klára sikeresen vizsgázott a Magyar Királyi Zeneművészeti Főiskola zongora szakán. Gyulán ő volt az első, aki ilyen magas végzettségre tett szert. Szülővárosában zongoraoktatásba kezdett, neve később összeforrott a gyulai zeneoktatással.

A dokumentum 1944-ig tartó, hosszabb történetét pénteken, az Értékőrző című műsorunkban fejti ki Czégé Petra Gabriella.

Nézze meg ezt is:

Bemutatták Homoki Andrea könyvét

  Kedd este mutatták be a városi könyvtárban Homoki Andrea nemrég megjelent kötetét, A gyermek …