Vallási üldözések – hatékony válaszok címmel tudományos szimpóziumot szervezett a Gál Ferenc Egyetem, valamint a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kara Szegeden. Dux László, a Gál Ferenc Egyetem rektora kiemelte, a világon a keresztények vannak a leginkább kitéve a veszélynek.
A Gál Ferenc Egyetem, Klebelsberg termében megtartott konferencián Döbör András, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karának dékánja kiemelte, egy biztonságpolitika és genocídium tanulmányok tanácsadó mesterképzési szakot szeretnének megvalósítani. Ez a pénteki szimpózium tematikájához kapcsolódik. A hatékony válaszok keresésében nyújthatnak segítséget olyan szakemberek képzésével, akik megfelelő társadalom-, politikatudományi ismeretek birtokában képesek akár nemzetközi szinten is biztonságpolitikai szempontú, részletes elemző tevékenység megvalósítására, ezzel kapcsolatos tevékenységek koordinálására.
Azbej Tristan, az üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps Program megvalósításáért felelős államtitkár előadása Magyarország hozzájárulásáról a keresztények üldözése elleni küzdelemről szólt. Kiemelte, nincs annál fontosabb, mint megoldásokat és utakat találni arra, hogy azt a temérdek mértékű szenvedést, melyet jelenleg is a keresztényüldözés jelent, enyhítsük a nagyvilágban.
2019-ben 240 millió, 2023-ban pedig 365 millióra nőtt az üldözött keresztények száma. Azbej Tristan kiemelte, a statisztikák nem mutatják a valós emberi szenvedést. A kimutatások és a kutatások szerint tavaly közel 10 ezer keresztény templomot vagy egyházi intézményt ért fizikai támadás.
Azbej Tristan kiemelte, a személyes találkozások még jobban segítenek megérteni a keresztényüldözés módszereit, eszközeit, típusait. A konferencián szó volt még többek között az üldözött keresztények között végzett pszichológiai kutatásról is.