November 14-én világszerte a diabétesz kerül a középpontba, így hazánkban is a több mint egymillió cukorbetegre irányul a figyelem.
A 3Témában Kolozsi Anita főorvossal a diabétesz tüneteiről, a még ma is meglévő tévhitekről beszélgettünk és szó esett a vármegyei cukorbeteget érintő jövőbeli tervekről is.
A diabétesz világnapot 1991-ben hívták életre, azóta ma már több mint 350 millió embert kapcsol össze a világon a figyelemfelhívó rendezvény. Hazánkban is számos programot szerveznek a november 14-i dátumhoz kapcsolódva. Ez az élethosszig tartó állapot nem csak a felnőtteket, hanem a gyermekeket is érinti, hangsúlyozta a 3Témában Kolozsi Anita, a Békés Vármegyei Központi Kórház gyermekdiabétesz gondozó vezetője. Az inzulin felfedezőire, Frederick Bantingra és Charles Bestre emlékező világnap arra is jó alkalom, hogy a felnőttkori mellett a kevésbé ismert gyermekdiabéteszről is szó essen.
A gyermekdiabétesz gondozó távolabbi céljai között szerepel, hogy az érintett családokat közelebb hozzák egymáshoz. Ez egyrészt a sorstársi közösségek kialakulása miatt is fontos, másrészt azért is, hogy a legmodernebb eszközökről az új információk azonnal eljussanak az érintettekhez, és a megszerzett tapasztalatokat is meg tudják osztani egymással.
A diabétesz világnapjának apropóján a szakemberek arra hívják fel a figyelmet, ha valaki a cukorbetegségre utaló tüneteket észleli, forduljon mielőbb orvoshoz, hogy a későbbi szövődmények elkerülhetők legyenek.