Még most sem késő ellenőriztetni a fűtőberendezéseket és a kéményeket, hívta fel a figyelmet a napokban Várszegi György, a Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
Az ellenőrzés mellett a biztonságot szolgálja egy-egy a szénmonoxid- és füstérzékelő elhelyezése a lakásokban.
Minden ötödik lakástűz a kéményben keletkezik, a rendszeres ellenőrzés akár életeket menthet, hangsúlyozta a napokban Várszegi György, a Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. Bár a fűtési szezon már javában tart, még most is érdemes ellenőriztetni a kéményeket. A szóvivő hangsúlyozta, a családi házak kéményseprése nem automatikus, azt az állampolgároknak kell kérniük a 1818-as ingyenesen hívható telefonszámon. A baj megelőzésében sokat segíthet egy füstérzékelő elhelyezése a lakásokban, mint ahogy a megfelelő tüzelőanyag használata is.
Az őszi-téli időszakban évről-évre megemelkedik a szén-monoxid mérgezések száma, ami sokszor elkerülhető lenne, fogalmazott a szóvivő. A folyamatos tájékoztatásnak nagy szerepe van, de sokszor csak akkor veszik komolyan az emberek ennek a jelentőségét, amikor a szűkebb környezetükben történik tragédia. Várszegi György kiemelte, egy körültekintően vásárolt szénmonoxid-jelző készülék évekig nyújthat biztonságot a lakosságnak.
Egyszerű megoldásokkal is sokat lehet tenni a biztonság érdekében, hangsúlyozta a szakember. Ilyen például, hogy ne tároljunk éghető anyagokat a fűtőtestek környékére, vagy tegyünk szikrafogót a kályhák, kazánok elé.