Egyetem – extrákkal
A rektori széképület fényfestésével, a DocPiano Band fergeteges szabadtéri koncertjével az idén is kezdetét vette a Szegedi Tudományegyetem Őszi Kulturális Fesztiválja. A régió legjelentősebb tudományos-oktatási intézménye immár 28 éve meghatározó kulturális színhely is, hitet téve az egyetemi munka tágabb kulturális kihatása mellett. A komolyzenei, jazz, folk és popzenei koncertek, képzőművészeti és fotókiállítások, könyvbemutatók, színházi előadások, tudományos ülésszakok sokaságát felölelő fesztivál különleges szellemi pezsgését az adja, hogy nem csupán az egyetem művészeti karai mutatkoznak be az eseményeken, de az egyetemi oktatók és hallgatók kedvtelésből, ám professzionális szinten űzött alkotó- és előadói tevékenysége is feltárul a látogatók előtt.
Mint azt Dr. Rovó László rektor megfogalmazta: „A jövő értelmiségének nemcsak lehetősége, de kötelessége, hogy ne csak a szakterületéről, de a minket körülvevő egyre szélesebb perspektívában feltűnő világról is véleményt formáljon, amelynek megismeréséhez a kultúránkon keresztül vezet az út. Egyes műalkotásaink kincsesládaként rejtik közösségünk leglényegibb vonásait, a kulcs pedig a publikum kezében van, hogy hozzáférjen ezekhez.”
Ha október, akkor Vásárhelyi Őszi Tárlat
A hagyományokhoz híven ez év első októberi vasárnapján ismét megnyílt hazánk egyik legjelentősebb képzőművészeti fóruma, az immár 70. Vásárhelyi Őszi Tárlat. A hazai képzőművészeti élet egyik legrangosabb seregszemléjére 530 alkotást neveztek be az alkotók. A zsűri ezek közül 128 művet – 87 festményt, 34 grafikát, 33 plasztikát és négy egyéb kategóriájú alkotást választott ki, hogy az Alföldi Galériába látogatók képet kaphassanak a kortárs magyar művészet legfrissebb törekvéseiről és irányzatairól.
Galériáról galériára
Kiállításokban a többi helyszínen sem volt hiány: a szegedi Szent-Györgyi Albert Agóra szökőkutas szabadtéri területein Brzózka Marek szobrászművész eredeti látásmódra valló alkotásaiból, az egyetem Rajz-Művészettörténet Tanszékén a XXXIV. Csongrádi Plein Air Alkotótelep terméséből, a Kis Kunszt Galériában a neves festőművész házaspár, Nádas Alexandra és Nagy Gábor munkáiból, a Belvárosi Rajzkör Károlyi utcai galériájában a nemzetközi szinten is elismerést elismerésre halmozó Olasz Attila festményeiből, a vásárhelyi zsinagógában Dömötör Mihály fotóművésznek a zsidó örökséget szem elé táró alkotásaiból nyílt kiállítás.
Tanulságos vigalom
Az őszi néprajzi hagyományok szellemében az idén is sor került Borszűrő Szent Mihály és az Iparosok Napjára az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban. Az érdeklődők láthattak honfoglalás-kori lovasbemutatót és népi divatbemutatót, részt vehettek szőlőpréselésen és paprikaőrlésen járgányos paprikamalommal, kipróbálhatták a paprikafűzést és külüzést, a fafaragást, a nemezelést, a gyékényezést, a bőrözést, a kemencében való sütést, továbbá megszemlélhették olyan kiveszőben lévő mesterségek fortélyait, mint a szűrhímzés, a kádármesterség és a népi hangszerkészítés. A hangulatos eseménynek elmaradhatatlan kelléke volt a népi kirakodóvásár, a táncház és a folk kocsma.