Az egyházfő a szeptemberi délkelet-ázsiai és nyugat-európai apostoli útjai során több ízben beszélt a népesedési válságról, amellyel a modern civilizáció nagy része szembesül.
Ferenc pápa pontifikátusának leghosszabb apostoli útját tette szeptember 2–13. között, amely során négy országba látogatott el: Indonéziába, Pápua Új-Guineába, Kelet-Timorba és Szingapúrba.
A Szentatya az indonéziai látogatás alkalmával beszélt arról is, hogy az énközpontúság miatt a világ jelentős részében probléma a gyermektelenség, és hogy az emberek lassan többre becsülik házi kedvenceiket, mint a gyermekeket. Ugyanakkor elismerően szólt arról, hogy Indonéziában sok a nagycsaládos. „Példaként szolgáltok mindenki számára, az összes olyan országnak, ahol – talán viccesen hangzik, de – a családok szívesebben tartanak macskát vagy kutyát gyermekvállalás helyett” – mondta Joko Widodo indonéz elnöknek, aki maga is nagycsaládos.
Az egyházfő pápasága során már többször figyelmeztetett arra, hogy sokaknál a háziállatok foglalják el a gyermekek helyét. Ezzel nem az állatok szeretete ellen szól, hanem felhívja a figyelmet: túl sok ember tart kutyát vagy macskát gyerekvállalás helyett.
Ferenc pápa a kelet-timori tengerparti síkságon tartott szentmisén a prédikációjában leszögezte: „A világ minden részén a gyermek születése az öröm és az ünnep ragyogó pillanata”, amely „a jó iránti vágyat, a tisztasághoz és az egyszerűséghez való visszatérést” jelenti. „Milyen csodálatos, hogy itt Kelet-Timorban ennyi gyerek van: fiatal ország vagytok, és láthatjuk, hogy földetek minden szeglete az élettől buzog” – jegyezte meg. Ez nagy ajándék, de egyben jel is, emlékeztet arra, hogy „teret kell adni a gyerekeknek, a kicsiknek, be kell fogadni őket, gondoskodni kell róluk” – hangsúlyozta.
Alig tért vissza Ázsiából, a pápa szeptember 26–29. között újabb apostoli látogatást tett, ezúttal két európai országban: Luxemburgban és Belgiumban. Az egyházfő lelkipásztori látogatása előtt Pietro Parolin bíboros, vatikáni államtitkár interjút adott a Vatikáni Rádiónak, amelyben egyértelművé tette: a pápa arra sürgeti Európát, hogy fedezze fel újra a gyökereit és az alapértékeit. A főpap szerint a születésszám drámai csökkenése elleni küzdelemhez „sürgős akciósorozatokra van szükség különböző intézmények részéről”. Az egyháznak, az államoknak, a különböző szervezeteknek tudatosítaniuk kell ennek a „létfontosságú” témának a jelentőségét, és be kell avatkozniuk egy sor, lehetőség szerint jól összehangolt intézkedéssel – jelentette ki.
A Vatikánnak a gyermeket nevelő családok érdekében tett számos kezdeményezése közül a legújabb a szeptember közepén indult pápai globális szövetség a gyermekek egészségéért, amelynek célja, hogy a következő három évben egymillió orvosi kezelést biztosítson a rászoruló családok gyermekeinek.
Egynapos luxemburgi látogatása során a szentatya találkozott a nagyhercegség politikai és egyházi vezetőivel. A hivatalos megbeszélések után tartott beszédében, a gyermekvállalásra kitérve elmondta: látta a születési statisztikákat, és „több gyermekre van szükség, mert Luxemburg jövőjét a gyerekek jelentik”.
Ferenc pápa ezt követően a belga királyi palotában találkozott Belgium politikai vezetőivel, a diplomáciai és a civil élet képviselőivel. Kijelentette: „Belgium történelme arra szólítja Európát, hogy térjen vissza az útjára, fedezze fel újra valódi identitását, és ismét fektessen be a jövőbe, nyitva az élet és a jövő felé a demográfiai válság és a háború gyötrelmeinek leküzdésével”. Megerősítette: „Ezt a két csapást kell elkerülnünk most: a háború poklát, amely világháborúba torkollhat, és a demográfiai telet, vagyis praktikusan szólva: gyermekeket kell vállalni”.
A termékenységi ráta egész Európában csökkenő tendenciát mutat: a korábban 1,8–2 körüli termékenységi ráta egy évtized alatt 1,09–1,27 közé apadt szinte mindenhol. Hazánkban a korábbi hanyatlás után a termékenységi ráta javult, ami 2011–2022 között a legnagyobb volt az Európai Unió tagállamai közül. Bár az elmúlt években, a válságokkal terhes időszakban Magyarországon is csökkenés mutatkozik, 2022-re a 6. legnagyobb termékenységi rátával bíró ország lettünk az unióban.