Erdős Kamill ciganológus-etnográfus hagyatékát az Erkel Ferenc Múzeum gondozza.
Péntek délelőtt a múzeum Kossuth utcai homlokzatán állítottak emléktáblát. Erdős Kamill hagyatéka hatalmas anyag, 514 fotó negatívot, kéziratos feljegyzéseket, valamint szakkönyveket, a cigánysággal kapcsolatos irodalmakat tartalmaz. A Néprajzi Múzeum 2022 nyarán felkereste a gyulai intézményt, hogy segítse munkájukat.
Fekete-Dombi Ildikó, az Erkel Ferenc Kulturális Központ ügyvezetője kiemelte, Erdős Kamill a cigányok kutatásában olyan kiemelkedő tevékenységet végzett, melynek emlékét úgy kell őrizni, hogy mások is tudják, észrevegyék. Ehhez az emléktábla mellett az a kiállítás is hozzájárult, melyet szeptembertől egy hónapig láthattak az érdeklődők Istennel talállak, testvérem! Cigány történetek címmel a művelődési központ földszinti aulájában.
Molnár Anett, a gyulai roma önkormányzat elnöke kiemelte, nagy öröm számukra, hogy Erdős Kamill természetes érdeklődéséből fakadóan, barátsággal és tudományosan is foglalkozott a cigány kultúrával és hagyományokkal.
Erdős Kamill munkássága páratlan, hiszen alig 10 év alatt hozott létre egy olyan életművet, amely nem terjedelmében, hanem a szemléletében kiemelkedő. A két múzeum szakemberei Békés vármegyében élő cigánycsaládokat kutattak fel. Így többek között Kétegyházán, Végegyházán, Eleken lehetőséget kaptak arra, hogy a régi fotók alapján megpróbálják beazonosítani családtagjaikat. Így a történetek 60 év kihagyás után folytatódhattak. A kutatómunka során egy olyan személyt találtak, a mezőkovácsházi Kanalas Terkát, aki az egyik Erdős Kamill által készített képen szerepelt.
A résztvevők az esemény végén megkoszorúzták Erdős Kamill emléktábláját.