Már besötétedett, mire a mazsorettekkel és fúvósokkal felvonuló mézlovagrendek megérkeztek a gyulai várhoz.
A tizenötödik mézes fesztivál programjai a belvárosi katolikus templomban megtartott szentmise után a várban folytatódtak.
A vár udvarán felsorakoztak a lovagrendek tagjai, akik az egész Kárpát-medencét képviselték, hiszen határon túli szervezetek tagjai is jelen voltak.
Az eseményen új tagot avattak, Borszéki Viktória nem is olyan régen még mézkirálynőként segítette a méhész társadalom ügyét. A lovagrendi tagság elsősorban azt jelenti, hogy a résztvevők segítik a magyar méz ügyét.
Vasárnap a PowerBeat ütőegyüttes műsora színesítette a tizenötödik Gyulai Méz- és Mézeskalács Fesztivált a Vigadóban. Elsőként a Göndöcs Benedek díjat adták át, melyet a Békés vármegyei méhészetért tett vitathatatlan érdemeiért Házse György érdemelt ki. A díjat fia vette át.
Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke kiemelte, kiemelkedő minőségű mézek érkeztek az idei megmérettetésre.
A Gyulai Méz- és Mézeskalács Fesztiválon átadták az Év kiváló magyar méze verseny elismeréseit is.
Akác kategóriában két első helyett osztottak ki. A szolnoki Gujka László, valamint a szobi Stencli Ferenc terméke bizonyult a legjobbnak.
Vegyes virágméz kategóriában is ketten állhattak a képzeletbeli dobogó legmagasabb fokára. A váckisújfalui Bodnár méhészet, illetve a kecskédi Czékmány Péter.
A napraforgó méz kategória győztese az örményesi Borhi Brigitta lett. A fajtaméz kategória első helyezettje a kaposmérői Hanzel Róbert.
A salgótarjáni Tódora Zoltán méze bizonyult a legjobbnak egyéb fajtaméz kategóriában. A mézkészítmények között a kecskeméti Hegedűs Gábor lett az első helyezett.
Az “Év Kiváló Magyar Méze 2024” díjat Gujka László érdemelte ki.
Idén minden idők legtöbb mézmintája, összesen 489 érkezett a megmérettetésre. A szervezők remélik, hogy verseny hozzájárul ahhoz, hogy a hazai méztermelés minőségét folyamatosan javítsa, és biztosítsa a magyar méz presztízsét nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi piacon is.