2025. január 22., szerda
FONTOS

Szent Gellért alapozta meg a Mária-kultuszt

 

Virágbúcsú Gyulán

Szent Gellért, egyházmegyénk megalapítója óriási szerepet játszott abban, hogy Szent István később Máriának felajánlva az országot egy máig tartó kultuszt hozott létre. Erre hívta fel a figyelmet Fazakas Attila móravárosi plébános a gyulai Magyarok Nagyasszonya búcsún.

A történelmi előzmények felelevenítésével vette kezdetét október második vasárnapján a Nádi Boldogasszony-templomban a virágbúcsú, mely Gyulán egybeesik a kegyoltár felszentelésének emlékünnepével. A magyar nép Szűz Máriát Magyarország égi pártfogójának nevezi, mi­után Szent István Mária oltalmába ajánlotta az országot.

A búcsúi szentmisén Fazakas Attila móravárosi plébános elmondta, István döntése mögött ott húzódik tanítója, Gellért püspök alakja, aki meghatározó szerepet játszott Magyarországon a kereszténység alapjainak lerakásában, nem mellesleg ő volt egyházmegyénk alapító püspöke.

– Egyházmegyénk első püspöke tanítja meg az egész Szent István-i családnak, így az egész nemzetnek azt a magyar népet történelmünk évszázadain végigkísérő Mária-tiszteletet, mely napjainkban is jelen van, és reményeink szerint még inkább megerősödik. Gellért az, aki elsőként nevezi egy magyar legendára támaszkodva Szűz Máriát nagyasszonynak, majd ebből az elnevezésből alakult ki a Magyarok Nagyasszonya kifejezés. Összességében tehát a Szent Gellért-i örökség egy kicsit azt is jelenti, hogy ő az, aki elsőként tanítja meg a magyarokat a Mária-tiszteletre, így talán nekünk, az ő egyházmegyéjében élőknek az is küldetésünk lehet, hogy vezessük vissza a magyarokat ahhoz a régi Mária-tisztelethez, mely megtartott bennünket – fogalmazott Fazakas Attila. Arra is felhívta a jelenlévők figyelmét, hogy a török időkben sem volt könnyebb a helyzet, mint most, de a magyarok mégis ráébredtek arra, hogy Mária lehet a segítségükre.

Fazakas Attila emlékeztetett, ez a kultusz Gyulán annyira megerősödött, hogy 1948-ban Mindszenty József bíboros 15 ezer ember előtt tartott misét, noha a kommunista hatalom mindent megtett, hogy minél kevesebben legyenek jelen.

A vasárnapi eseményen, a Nádi Boldogasszony-templomba érkező hívek a prédikáció után körmenetben járultak a Mária-oltárhoz és elhelyezték ott virágaikat.

A szentmise végén Fazakas Attila Nádi Boldogasszony-ezüstérmet vehetett át.

Nézze meg ezt is:

Jubileumot ünnepelt a dóm énekkara

70 éve működik megszakítás nélkül, és 124 éves múltra tekinthet vissza a fogadalmi templom, a szegedi dóm …