A XX. századi Magyarországon, illetve Erdélyben szolgálatot teljesítő és hitükért üldözött egyházi személyek hitvallása és életáldozata előtt tisztelegtek október 2-án Kolozsvárott.
A Szent Mihály-templomban tartott szentmisén Kiss-Rigó László püspök azt mondta, ma a nihilizmus diktatúráját közvetítők részéről másfajta veszélyek fenyegetnek bennünket.
Vértanúságot szenvedett jeles elődökről, börtönviszonyokról, hűségről, helytállásról és kitartásról hallhattak az emlékezők a kolozsvári eseményen. Az ünnepi műsor során többek között Boga Alajos, Sándor Imre, Györgypál Albert, Ikrich Auguszta, Boros Fortunát, Boldog Bogdánffy Szilárd, Boldog Scheffler János, Gajdátsy Béla és Hajdú Gabriella alakját idézték fel, akik valamennyien hitükért haltak meg embertelen, megalázó körülmények között is kitartva az Isten és az Apostoli Szentszék, a mindenkori pápa iránti hűségben.
Az eseményen Grezsa Csaba főkonzul arra hívta fel a figyelmet, hogy népünk sorsában mindig összefonódik az ünnep és az áldozat. Róth Márton, a Szeged-Csanádi Egyházmegye külügyi és közkapcsolati igazgatója a kezdeményezés gondolati hátteréről és motivációiról beszélt.
A programot szentmise követte, melyen László Attila főesperes-plébános arról beszélt, hogy istengyermekségünktől adottan küldetésünk van.
– Azt kell munkálni életünkben, hogy meglássa bennünk a testvért a másik ember is. És a testvéreket nem lehet egymással semmilyen ok miatt vagy alapon szembefordítani. Így teljesedjenek imáink, ebben erősödjünk ma meg! – fogalmazott a plébános.
Kiss-Rigó László püspök a világban jelen lévő rossz problémakörét járta körül az ószövetségi szövegektől indulva Jézus Krisztusig, aki semmiben sem mondott ellent az Atyának, és vállalta a halált küldetése teljesítésében. Éppen ezzel mutatta meg, milyen végtelen szeretettel szereti az Isten az embert.
– Az ő szenvedése sem önmagában érték, mint bármely más ember szenvedése sem az, hanem az a lelkület, az az áldozatvállalás az érték, amellyel elvállalta ezt. Ennek köszönhetjük, hogy nem a sír a végállomás, hanem a feltámadásában bizonyul az élet igazi győztesének, és lesz mindannyiunk számára az élet forrása. Ebben osztoznak a keresztény vértanúk és mindazok, akik igazságtalanságot szenvedtek és szenvednek a hitükért. Nem az élet vesztesei, hanem az igazi élet győztesei ők – mondta a püspök. Kiss-Rigó László kiemelte, az ő áldozatuk, szenvedésük nem kudarc, hanem nagyon komoly befektetés, amelynek a kamatát mi is élvezhetjük, abból erőt meríthetünk, hogy helytálljunk napjainkban.
– Ma hitünkért, meggyőződésünkért, emberi értékek melletti elköteleződésünkért talán fizikailag nem fenyeget veszély, de a nihilizmus diktatúráját közvetítők részéről másfajta veszélyek fenyegetnek bennünket. És ma is bátorság, lelki erő kell, hogy ezeket ne hagyjuk győzni magunk fölött. Az egykori hősök, vértanúk példájából erőt merítve mi is hősiesen vagy kevésbé látványosan, de mégis hatékonyan tanúskodhatunk valódi emberi értékeinkről, hitünkről és keresztény mivoltunkról – hangsúlyozta a főpásztor.