2025. január 16., csütörtök
FONTOS

Könnyűzenészek képződtek egyházmegyénkben

Sacro Song

Szentmisében adtak hálát, és gálaműsorral ünnepeltek november 9-én a szegedi fogadalmi templomban a Sacro Song keresztény könnyűzenei képzés résztvevői. A Szeged-Csanádi Egyházmegyében 35 zenei szolgálattevő vehette át a képzés elvégzését tanúsító oklevelet.

A Sacro Song-képzést Gável Gellért dolgozta ki az Apor Vilmos Katolikus Főiskola 1700 órás, keresztény könnyűzenei felnőttképzése alapján, annak kompakt csomagjaként. A négyalkalmas keresztény könnyűzenei oktatási programot a Pasztorális Helynökség hívta meg Szegedre az egyházmegye könnyűzenei szolgálattevői számára. A képzés 2024 májusa és novembere között folyt a Katolikus Házban.

A kurzus keretében a résztvevők a templomi liturgikus zenei szolgálatra, valamint a liturgián kívüli, evangelizációs és dicsőítő imaalkalmak zenei vezetésére készültek fel. A Sacro Songot az egyházi könnyűzenei szolgálatban jártas és gazdag tapasztalattal rendelkező tanárok és képzett zenészek, Gável András és Gável Gellért, valamint zenei formációjukban, az Eucharist együttesben velük együtt szolgáló Szentpétery Mózes tartják. Mindhárman a hazai keresztény könnyűzene kiemelkedő alakjai és több mint 25 éve aktív szereplői.

A tanfolyam egyik fő célja, hogy a résztvevők zenei repertoárja a szolgálatukhoz alkalmazható énekekkel, zenei darabokkal és liturgikus misetételekkel bővüljön. A hétvégék része a kamarazenélés, éneklés, a liturgika és a dicsőítésvezetés alapjainak elsajátítása. Gitártechnikai módszertani képzés, sok daltanulás, közös éneklés, stúdióéneklés, muzsikálás kamarazenei csoportokban szerepel a programban. Az információs technológia bevonásával egyfajta tükröt adnak a zenészeknek, így rögtön hallják a hibáikat, majd ezek elemzése segíti a fejlődésüket.

A november 9-i hálaadó szentmise főcelebránsa és szónoka Kondé Lajos pasztorális helynök, a dóm plébánosa volt.

– Isten nem a feleslegünket kéri – tanított a templomban két fillért adakozó szegény asszony története alapján. – Az asszony kész volt minden értékét Istennek ajándékozni, tette ezt a templomért, a szent helyért, az Isten ügyéért. Jézus az ő magatartását állítja példaképül a tanítványok elé, és egyértelművé teszi, hogy Isten nem elégszik meg az ember fölöslegével. Isten mindent akar az embertől, nem félig-meddig, ide is, oda is magatartást vár tőle, hanem a teljes bizalommal rá hagyatkozó életet. Mi, a tanítványok, csak úgy válhatunk boldog emberekké, ha a szegény asszony példáját merjük követni, egészen rábízzuk magunkat a teremtő Istenre. Tudnunk kell, nem az a döntő, hogy mennyit adunk, hanem az, hogy mennyiből adunk, milyen lelkülettel ajándékozunk. Tiszta szívvel adjunk, legyen szó az időnkről, a figyelmünkről vagy anyagi javakról, mert látjuk, hogy a másik rászorul, szüksége van ránk. Ha megértjük ennek lényegét, boldog emberek leszünk kapcsolatainkban.

A Sacro Song résztvevőinek Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora és Kondé Lajos pasztorális helynök adta át a képzés elvégzését tanúsító oklevelet.

A Pasztorális Helynökség nevében Kondé Lajos pasztorális helynök köszöntötte az egybegyűlt közösséget, a képzés résztvevőit.

– A zene meghívó – mutatott rá, hogy az egyház szüntelenül fáradozik azon, hogy megtalálja az utat, a módot – eszközöket, nyelvet – hogy a fiatalságot meghívja. A keresztény könnyűzene meg tudja hívni a fiatalokat, ez a zene megérinti szívüket. – Köszönjük, hogy a zenén keresztül folyamatosan írjátok ezt a meghívót egyházközségeitekben. Soha ne fáradjatok bele, hogy meghívók legyetek! Erőt kívánok ehhez és köszönjük a kitartásotokat.

A képzés résztvevői és az Eucharist Zenekar tagjai gálaesten mutattak be egy válogatást azokból a dalokból, melyek a workshop során kedvessé váltak számukra.

Nézze meg ezt is:

Jubileumot ünnepelt a dóm énekkara

70 éve működik megszakítás nélkül, és 124 éves múltra tekinthet vissza a fogadalmi templom, a szegedi dóm …