70 éve működik megszakítás nélkül, és 124 éves múltra tekinthet vissza a fogadalmi templom, a szegedi dóm kórusa. A vegyeskar heti rendszerességgel énekel a vasárnapi szentmisén. November 24-én Schubert G-dúr miséjével ünnepelték a jeles jubileumot.
A székesegyház 1930-as befejezésére elkészült a világhírű orgonája is. Már a templom felszentelésére megszerveződött az énekkar, és Csornák Elemér kántor-karnagy vezetésével jelentős művekkel ünnepeltek, Dohnányi Ernő Szeged miséjét és Király-König Péter Fogadalmi miséjét adták elő. Ezt követően minden vasárnap a nagymisén énekeltek. A II. világháború megszakította a dóm bontakozó gazdag egyházzenei életét, majd a kommunizmus kezdeti éveiben is csak a papnövendékek énekkara tudta folytatni itt az egyházi muzsikát.
Kovács Mihály és Vass József atyák munkájának köszönhető, hogy újra elindult a kóruséneklés a dómban. 1954-ben Kartal József piarista atyát helyezték a belvárosi egyházközségbe, aki új erővel fogott hozzá az énekkari létszám bővítéséhez és a karnagyi tevékenységhez. Ekkortól folyamatosan működött a kórus, s ahogy indulásakor, a 70 év alatt is minden vasárnap énekeltek a nagymisén. Először motetták, később többszólamú misék éneklésével újból méltó énekkarrá váltak. A színvonal egyre nőtt, képessé vált a társaság Franz Schubert G-dúr miséjének eléneklésére. Ezzel a misével ünnepelték a jubileumot is.
1989 karácsonyától Varjasi Gyula vezeti az énekkart. Munkássága révén a kórus több kül- és belföldi sikert mondhat a magáénak: Budapesten és Győrben a pápai miséken és a magyar székesegyházak kórusainak évenkénti találkozóin is részt vett kórusával. 1994-ben Rómában a Székesegyházi Énekkarok II. Nemzetközi Palestrina Kórusversenyén első díjat kaptak, 1997-ben elnyerték a Tamás Gergely Alajos-alapítvány első díját.
– A dóm különleges hely. Megtiszteltetés ott énekelni. A mai napig lenyűgöz a szépsége. Érzi az ember, itt valami jelentőset kell tennie. Közelebb érzi magát az ember Istenhez, ha tehet valamit, ha aktív a liturgián. Ez vezetett engem a pályafutásom alatt – vallja Varjasi Gyula.
A Szegedi Dóm Énekkarának további külföldi kórusszereplései is voltak, Európa sok országában jártak. Hatásukra indultak el Szegeden az egyházzenei hangversenyek, és az énekkar az egyházmegyei kórusélet összefogásában is jelentős szerepet játszott.
2001-től az új plébános, Kondé Lajos atya is folyamatosan segíti a kóruséletet, gondja van arra, hogy megadja a lelki alapot, ami az elkötelezettség fenntartásához kell. A hetven év alatt a minőségi munkát elősegítették az ünnepségek, kirándulások, melyek összekovácsolták az énekkart.
Elsősorban többszólamú misék és motetták szerepelnek repertoárjukban, amit ma az határoz meg, milyen nehézségű darabot bír el a kórus. Nagy kottatáruk van, tudnak válogatni. Kedvencük a hagyományokhoz ragaszkodva Király-Kőnig Péter Fogadalmi miséje.
– Bár a kar tagjai idősödnek, úgy érzem, a közelmúltban a Katolikus és a Kossuth Rádió által a dómból közvetített szentmisén megálltuk a helyünket. Nem a szuperprodukció a lényeg, hanem hogy azoknak, akik hallgatják, a szépség érzetét adjuk, segítsük őket az elmélyülésben. Koncentráltan, a liturgiát szolgálva végezzük a feladatunkat – fogalmaz Varjasi Gyula.