

Eredményesen zárult a tavalyi vadászati év Békésben – összegezte a 2024/25-ös esztendőt a 3Témában Hrabovszki János, a vármegyei vadászkamara elnöke.
Az évértékelés mellett a természet diktálta új kihívásokról és a szakember utánpótlásról is szó esett a műsorban.
A vadállomány csökkenése ellenére eredményes évet tudhatnak maguk mögött a Békés vármegyei vadászok. Hrabovszki János kamarai elnök a 3Téma vendégeként hangsúlyozta, jelenleg stabil a vadásztársadalom helyzete, bár a talpon maradás egyre nehezebb. 2024-ben, Békésben kifejezetten erős volt a mezei nyúlállomány növekedése, főként a Gyulától északra lévő területeken. Itt akár napi 8-900 darabos terítéket is hoztak a vadásztársaságok, amivel komoly árbevételt könyvelhettek el. Az elnök hangsúlyozta, a társaságoknak az őzállomány jelenti a legnagyobb bevételi forrást. A legfrissebb őzszámlálási adatok szerint 31000 a békési törzsállomány, szemben a korábbi 40-45 ezressel. Az mindenesetre bizakodásra ad okot, hogy az elmúlt évek csökkenése megállni látszik.
Az országos vadászkamarának, így a békési területi szervezetnek is lehetősége van rendelkezni egy vadgazdálkodási alap felett, mondta Hrabovszki János. Országosan mindez ötszáz millió forintot jelent. Az összeg zömét mesterséges kutak és itatóhelyek létesítésére fordítják, amihez önerőre is szükség van a vadászatra jogosultak részéről. Hrabovszki János kiemelte, a következő évek vadgazdálkodása nagyban függ a megváltozott időjárási körülmények kezelésétől.
A vadgazdálkodással kapcsolatos szakmák népszerűsítése is célja az év legnagyobb vármegyei rendezvényének, a horgász- és vadásznapnak. Ezt az idén június 14-én, ismét a Békés-dánfoki üdülőközpontban tartják.