

A kora tavaszi fagyok után, a csapadékos időjárás miatti fertőzések okoznak gondot a környék gyümölcstermesztőinek.
Szűcs Gergely kertész a védekezés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
Nem indult jól a tavasz a Gyula környéki gyümölcsösökben, kezdetben a napokig tartó fagy, majd az utána érkező csapadékos időjárás keserítette meg a gazdák dolgát. Szűcs Gergely kertész elmondta, a korai virágzású növényeknél már látszik, hogy mintegy nyolcvan százalékos fagykárral lehet számolni. Azokat a kajsziültetvényeket érintette ez leginkább, ahol nem tudtak füstöléssel, tűzrakással vagy fóliatakarással védekezni. Szűcs Gergely kiemelte, a fagy után megérkezett az aszályt enyhítő csapadék, ami viszont a fertőzések beindulásának kedvezett.
Védekezni többféle módon is lehet, hangsúlyozta Szűcs Gergely. Egyik formája a kontakt szerekkel való permetezés. A réz- vagy kén hatóanyagú szerek a felületen olyan bevonatot képeznek, amelyek megakadályozzák a baktériumok és a gombák elszaparodását. Ezek általában száraz, csapadékmentes időszakban jók. A biotermesztés hívei is tudják csökkenteni vagy akár meg is előzni a fertőzéseket. Erre a tejsavóval, szódabikarbónával, csalánkivonattal vagy akár borral történt védekezés is alkalmas. Szűcs Gergely kiemelte, az időtényező minden esetben döntő lehet.
Érdemes megfogadni a szakember tanácsát és olyan védekezési praktikákat is bevetni a korai gyümölcsfajtáknál, mint műveletlenül hagyni a talajt a fa alatt vagy betakarni világosabb mulcsréteggel a gyümölcsfa törzsét.