

Jókai 200 – az író születésének bicentenáriuma alkalmából nyílt kiállítás kedden, a városi könyvtárban. A Boróka egyesület szervezésében Jókai regényei a festővásznon kelnek életre.
A Boróka egyesület évek óta foglalkozik olyan írókkal, művészekkel, alkotókkal, akik kerek évfordulót ünnepelnek, fogalmazott a Jókai 200 elnevezésű keddi tárlatmegnyitón Bokor Ildikó elnök. A bicentenárium alkalmából született ötletet tovább fűzték az egyesület tagjai, majd a képzőművészet egyik eszközét, a festészetet választották az író előtti tisztelgésnek.
Marosán Róza nem először fogott ecsetet egy-egy évforduló kapcsán. Úgy fogalmazott, Jókai esetében nehéz volt a választása, végül három kedvenc regényét vitte vászonra.
Jókainak mindenképpen helye van a magyar irodalomtörténetben, fogalmazott a tárlatot megnyitó Fodor György pedagógus. A kiállításra készülve alapvetően azt kellett megnéznie Jókainál, hogy a festményekhez hogyan kapcsolódnak azok a gondolatok, amelyeket Jókai közölt a regényművészetében. Fodor György kiemelte, több alkotás is megörökítette az Egy magyar nábob című regényét, amelynek Békés vármegyei vonatkozása is van.
Fontos küldetése az egyesületnek a méltó megemlékezés és tisztelgés, hangsúlyozta Bokor Ildikó, a szervező Boróka egyesület elnöke. A Jókai évfordulóra való felkészülés közel egy évig tartott, amiben örömmel részt vállaltak a tagjaik. Az írófejedelem születésnapja februárra esik, a kiállítást mégis áprilisra tervezték, hogy összekössék a tavasz talán legszebb időszakával.
A Jókai Mór festői képek fókuszában című kiállításon Fábián Irén, Orestyák Jánosné Buka Mária, Kondorosiné Ökrös Julianna, Marosán Róza, Sütő Jánosné és Ungváriné Spiegel Julianna munkái május elsejéig láthatóak a könyvtárban.