Hit, hagyomány, közösség
A Szeged-Csanád Egyházmegye Kateketikai Intézete (SZEKI) szervezésében megvalósuló versenyek, így a hittanverseny és a Bálint Sándor Emlékverseny egyszerre szólnak a tudásbeli megmérettetésről, a közösségről, az önfejlesztésről és a lelki növekedésről. A szervezők tájékoztattak a SZEKI két, a Karolina Iskolával és a Napsugaras Tájházzal való együttműködésben megvalósuló programjáról.
A Szeged-Csanádi Egyházmegye és a Karolina Iskola évente meghirdetett hittanversenyei mindig ösztönzőleg hatnak a tanulókra, hiszen a csapatban egy célért dolgoznak, kihívást jelent számukra a kreatívan összeállított feladatok megoldása. A verseny, a közös felkészülés összeköti a hasonló érdeklődésű diákokat, barátságok születnek, erősödik mind az iskolai, mind az egyházi közösség – számolnak be a jelentős érdeklődést kiváltó programról a SZEKI munkatársai. Az idei tanévben a hittanverseny „A Remény zarándokai” címet viseli – kapcsolódva a 2024 karácsonyán megkezdődött szentévhez. A szervezők kétfordulós versenyre hívták a gyereket, akik háromfős csapatokkal három korosztályban neveztek a megmérettetésre: 36 csapat, 100 gyerek jelentkezett.
Az első forduló Kisteleken, Mórahalmon, Békéscsabán és Orosházán kapott helyet március 31. és április 4. között. A második forduló helyszíne, amely egyben a döntőt is jelenti, Szegeden, a Karolina Iskolában lesz május 17-én. Az ide bejutó csapatok projektfeladata egy általuk választott zarándokhely kreatív módon történő bemutatása – tájékoztatott Szűcs Klára, a szakmai programok szervezője.
A Bálint Sándor Emlékversenyt 2021 óta rendezik meg az egyházmegyében azzal a céllal, hogy megismertessék a gyerekekkel Bálint Sándor hitvalló életét, szellemi örökségét, de a saját lakóhelyük régi és jelenlegi értékeit is. A Napsugaras Tájház és a Szeged-Csanádi Egyházmegye Kateketikai Intézete idén is közös kutatásra, vetélkedésre, városi kalandjátékra hívja négy korosztályban a résztvevőket – számolt be a hagyománnyá vált kezdeményezésről Vargáné Bögi Veronika, a SZEKI közösségi programjainak felelőse és Kulik Melinda történész-néprajzkutató, a Napsugaras Tájház vezetője.
A verseny Bálint Sándor munkásságán keresztül segít a diákoknak jobban megérteni és felfedezni a magyar népi hagyományokat, szokásokat, ünnepeket, a népi vallásosság bensőséges gyakorlatait, így formálja a diákok nemzeti identitását, értékrendjét, és lehetőséget ad arra, hogy a fiatalok maguk is őrzői és továbbadói legyenek hagyományainknak. A szervezők úgy állítják össze a versenyfeladatokat, hogy megoldásuk nemcsak lexikális tudást igényel, hanem kutatói, elemzői képességeket is fejleszt, kreatív megoldásokra késztet. A diákok megtanulhatják, hogyan kell forrásokat feldolgozni, értelmezni és bemutatni egy adott témát, a csapatmunka pedig fejleszti az együttműködési készségüket, motivációt ad a további tanulásra, kutatásra.
A verseny idei tematikájának mottója: „Mindennapi kenyerünket…” A 36 csapat négy korosztályban, három fordulóban versenyez. Lesz gyűjtőmunka, lapbook készítés, közös főzés és ételkóstolás, film-, riport- és prezentáció-készítés. A szervezők arra biztatják a versenyzőket, törekedjenek a látványosságra, kreatív megoldásokra, ne hiányozzon munkájukból a humor, a zene. A döntő május 9-én egy városi kalandjáték lesz furfangos és kreatív feladatokkal. Az eredményhirdetést megvendégeléssel egybekötve a Szegedi Dóm Látogatóközpontban tartják