2025. június 19., csütörtök
FONTOS

Évről évre többen választják a Gál Ferenc Egyetemet

➜ Február 15-ig lehetett jelentkezni a 2025 szeptemberében induló képzésekre a felsőoktatásban. A ponthatárhúzás csak júliusban lesz, de az előzetes adatok alapján mire számíthat a Gál Ferenc Egyetem? Hányan jelentkeztek az intézmény képzéseire, s ezek közül mennyi az elsőhelyes jelentkezés?

➜ Fontos hangsúlyozni, hogy a Gál Ferenc Egyetemre két típusú jelentkezés lehetséges. A központi felvételi alá eső szakok elsősorban világi alap, mester, valamint felsőoktatási szakképzések. Nem szabad azonban megfeledkezni azokról a szakokról sem, ahol belső, intézményi felvételi eljárás zajlik – ilyenek a hitéleti és a szakirányú továbbképzési szakok. Ez utób­biakra augusztusig lehet jelentkezni, így még a pontos adatok nem állnak rendelkezésre. A központi felvételi alapján betölthető szakokra összesen 4500 jelentkezés történt, s ebből elsőhelyes jelentkezők száma közel 1400 fő. Az előbbi szám nem azonos az összes jelentkezővel: azt tapasztaltuk, hogy egy személy sokszor több szakunkat is megjelölte. Ez számunkra pozitív üzenettel bír: a jelentkező elsősorban az egyetemünkre kíván bekerülni. Szintén örömteli hír, hogy a nappali tagozatos hallgatók száma nő, ebben szerepe lehet az intézményi ösztöndíjainknak is.

➜ Melyek a legnépszerűbb képzések?

➜ Kiemelkedő a szarvasi Pedagógiai Karra jelentkezések száma: 3000 jelentkezés és mintegy 1000 elsőhelyes jelentkező van a szakokra. Már tavaly is kiugróan sokan szerettek volna bejutni a pedagógus szakokra, de idén még 187-tel több jelentkezést nyújtottak be. A legtöbben csecsemő- és kisgyermeknevelők szeretnének lenni, de népszerű az óvodapedagógus, a tanító (különösen levelezőn), továbbá a hittanár–nevelőtanár közismereti szakpáros tanárképzés. Ez utóbbit közösen biztosítjuk a Szegedi Tudományegyetemmel. A békéscsabai Gazdasági Karra a korábbi évekhez hasonló számban jelentkeztek, de az összjelentkezéseket tekintve enyhe növekedés tapasztalható: 850 jelentkezés és 240 elsőhelyes jelentkező van idén. A gyulai központú Egészség- és Szociálistudományi Karunkra közel 50 fővel többen jelentkeztek, mint tavaly. Az elsőhelyes jelentkezők száma meghaladja a 200-at. Itt is kedveltek a levelező képzések: a mentálhigiénés családkonzulens mesterképzési szakra 54-en szeretnének bejutni, valamint várhatóan az egészségügyi szervező alapszak kihelyezett szegedi levelező tagozata is elindul.

➜ Mely karjaik hirdetnek szegedi kihelyezett levelezőn végezhető képzéseket?

➜ A gyulai az előbb említett szakot indítja el, továbbá a békéscsabai karunk két képzést, a gazdálkodás és menedzsmentet, valamint a pénzügy és számvitel szakját.

➜ Említette korábban az egyetem ösztöndíjait. Miért fontosak ezek? Milyen támogatásokat vehetnek igénybe a hallgatók?

➜ Azt tapasztaltuk, hogy sokszor a fiatalok is levelező képzésekre jelentkeztek, és munka mellett tanultak. Az ösztöndíjaknak köszönhetően azonban bátrabban döntenek a nappali tagozatos szakok mellett. Többek között a Teológiai Karon Glattfelder-ösztöndíjat, a Pedagógiai Karon a Zirzen Janka-ösztöndíjat lehet elnyerni, az elsőévesek pedig a Gál Ferences leszek!-ösztöndíjjal élhetnek – kartól függetlenül.

➜ Végeznek-e utókövetést? El tudnak-e helyezkedni a szakmájukban, illetve az egyházmegye intézményeiben a végzett hallgatók?

➜ A pedagógusképzések területén nagyon gyakori, hogy az egyházmegye fenntartásában álló köznevelési intézményekben meghirdetett álláshelyekre pályáznak végzett hall­gatóink. A pálya- és utókövetést az állam is elvégzi, amely alapján a nálunk végzettek 90%-a elhelyezkedik a pedagóguspályán. A gazdálkodási, az orvos-egészségtudományi és a társadalomtudományi területek levelezőképzésein pedig az a tendencia, hogy 80%-ot meghaladóan olyanok jelentkeznek, akik már a szakmában dolgoznak és felsőfokú végzettséggel, nagyobb tudással a birtokukban szeretnék folytatni munkájukat.    t. m.

Idén is rekordot döntött mind a jelentkezések, mind az elsőhelyes jelentkezők száma – soha ilyen sokan nem választották a Gál Ferenc Egyetemet. Nem véletlenül: a fiatal végzettek többsége a pályán marad, míg a levelező képzéseket gyakran azok választják, akik már eddig is az adott szakmában dolgoztak, de szeretnék tudásukat gyarapítani. Kovács Katalin, az egyetem oktatási igazgatója adott interjút a Toronyiránynak.

Nézze meg ezt is:

A segítségnyújtás és a példa- adás egyformán fontos

  A bordányi Szent István Király Plébánia karitász csoportja több mint tizenöt éve végzi áldozatos …