

Az 1956-os gyulavári felkelés történetébe nyújt betekintés Zétényi Zsolt csütörtök este, a városi könyvtárban bemutatott kötete.
Mány Erzsébet és társai, A Gyulavári felkelés 1956 című írás hiánypótló műnek számít a témában.
Egy dokumentumfilm részletet is láthattak a csütörtök este a könyvtárban a Mány Erzsébet és társai, A gyulavári felkelés 1956 című kötetbemutatóra érkezők. A területen hiánypótlónak számító mű az 56-os helyi eseményeket, Zétényi Zsolt tollából dolgozza fel. Dávid Péter, az Október 23. Alapítvány elnöke és egyben a könyvbemutató házigazdája kiemelte, többen írtak már korábban erről a témáról. Zétényi Zsolt jogászként új látószögből világít rá az eseményekre, szemben a történészi látásmóddal.
A kötet megírását Vánsza Pál, a Magyar Politikai Foglyok Országos Szövetsége Békés vármegyei szervezetének elnöke szorgalmazta. Ő maga is, tizennégy évesen jelen volt Mány Erzsébet tárgyalásán . A tragikus esemény hatása a mai napig elkísérte őt, ami a mártírhalált halt fiatalok emléke megőrzésében, és a kötet létrejöttében is megnyilvánul.
A művet már olvasó Görgényi Ernő polgármester elmondta, időben minél régebben volt egy történelmi esemény, annál könnyebb megítélni annak a jelentőségét és annál könnyebb az azonosulás is azzal. Még élnek azok a nemzedékek, akik megélték az 56-os események kapcsán azt az időszakot, amikor megosztottá vált a magyar társadalom a forradalom és szabadságharc megítélése kapcsán.
A hiánypótló mű szerzője, Zétényi Zsolt ügyvéd, politika- és jogtörténetkutató két okból ragadott tollat az 56-os gyulavári események megírása kapcsán. A kötet szerzője kiemelte, az egyik ok személyes, amely Vánsza Pálhoz és a több évtizedes ismerettségükhöz köthető. A másik ok a tények jogszerű feltárása volt.
Az 1956-os forradalom egy méltatlanul elfeledett történetébe betekintést nyújtó könyvet bárki a kezébe veheti, aki szűkebb környezete történelmét szeretné jobban megismerni.