2025. június 19., csütörtök
FONTOS

A segítségnyújtás és a példa- adás egyformán fontos

 

A bordányi Szent István Király Plébánia karitász csoportja több mint tizenöt éve végzi áldozatos tevékenységét.

Büszkék az imaszolgálattal egybekötött beteglátogató programjukra és az öngondoskodást célzó példaadó kezdeményezéseikre, amelyekkel a perifériára került embereknek adnak reményt.

A Szeged-Csanádi Egyházmegyében negyvenegy plébániai karitászcsoport végzi szívvel-lélekkel önkéntes tevékenységét, amellyel a rászorulók minél szélesebb köre számára nyújt segítséget. Kothencz János diakónus, a Szeged-Csanádi Egyházmegyei Karitász igazgatója elmondta, az év minden napján szükség van a karitatív munkára.

– Nemcsak az ünnepek idején nélkülöznek, elesettek és magányosak az emberek. Csoportjaink igyekeznek a lehetőségeikhez mérten minden szükséget szenvedőnek segíteni: hajléktalanokat, rászoruló családokat, betegeket, kallódó fiatalokat támogatnak – fogalmazott a karitász igazgatója.

Bordányban több mint tizenöt éve, 2009 óta tevékenykedik a Szent István Király Plébánia karitászcsoportja. Vezetője Lajkó Csabáné, aki a helyi Wagner Viktória Szociális Központban gondoz idős embereket, emellett pedig a bordányi csoport tizenhat aktív önkéntesét és négy támogató társát bátorítja, mentorálja. Mint elmondta, a szociális rendszerrel egyeztetve szűrik ki, hogy hol kél el leginkább a segítség.

– A rászorulók támogatása kapcsán szoros az együttműködés a település intézményei között, egymás mellett, vállvetve megyünk. Számíthatunk az önkormányzatra, a szociális központra és nem utolsósorban a védőnők, az iskola és az óvoda jelzőrendszerére is – mondta el a csoportvezető. Bordányban magas a rászorulók száma, főként az egyedülállók, a tanyán, a minimálbér alatt élők, a nagycsaládosok és a munkanélküliek vannak periférián. A karitászcsoport leginkább tartósélelmiszer-csomagokat oszt a rászoruló családoknak. Főként a karácsony és a húsvét előtti gyűjtésekből tudnak adományozni. Ám az is gyakran előfordul, hogy egy-egy krízishelyzetben segítenek tartós élelmiszerrel, amikor olyan jelzést kapnak, hogy valahol azonnali segítségre van szükség. Az élelmiszercsomagok osztása mellett rendkívül jól működik az imaszolgálattal egybekötött beteglátogató programjuk.

– Ez egyfajta lelki mentorálás, meghallgatás is. Nemcsak betegeket, hanem özvegy, idős, egyedülálló embereket is látogatnak szakképzett pedagógus, gyógypedagógus végzettségű, illetve a szociális szférából érkezett önkénteseink. Mellettük mindig számíthatunk a csoportunk 70-80 éves alapító tagjaira is, akik az imaszolgálatot végzik, ők a legbiztosabb háttereink – emelte ki Lajkó Csabáné.

A csoport legrégibb hagyományai közé tartozik a gyöngyfűzés, az egyedi kézműves alkotásokat vásárokban adják el, ebből is tudják finanszírozni a rászoruló családok szükségleteit. Tavaly Hálót adni címmel nyertek karitász pályázatot, amelynek köszönhetően öngondoskodásra nevelő közösségi ételkészítést tartottak a nehéz sorsú családoknak.

– A példaadás az egyik célkitűzése a csoportunknak. Sok pozitív hatása van annak, ha megmutatjuk a rászorulóknak, hogy kevésből is lehet finom és egészséges ételt készíteni. Fontos, hogy ne csak elfogadják az adományokat, hanem maguk is nyissanak az öngondoskodás felé – mondta el a csoportvezető.

Nézze meg ezt is:

Évről évre többen választják a Gál Ferenc Egyetemet

➜ Február 15-ig lehetett jelentkezni a 2025 szeptemberében induló képzésekre a felsőoktatásban. A ponthatárhúzás csak júliusban lesz, de …