Ez ha nem is címzetten a húsiparnak, de Gyula városának biztosított 1,8 milliárd forintos támogatást. A pénz aztán meg is érkezett, így a februári kormányülés idején már maga Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter indította el jelképesen a termelést az üzemben.
A Daka Zsolt vezette, önkormányzati tulajdonban lévő cég nagy lendülettel vágott neki a piacok visszaszerzésének, és hogy nem járt rossz úton, azt Budai Gyula vidékfejlesztési államtitkár szeptemberi szavai igazolták.
Menet közben a cég megszerzett több elismerést, de a csúcsot a csütörtök késő délutáni, ópusztaszeri bejelentés jelentette. A Hungarikum Bizottság döntését tolmácsolva Fazekas Sándor elmondta: hungarikum lett Puskás Ferenc életműve, Kassai Lajos lovas-íjász módszere, a gyulai kolbász, a szikvíz és a magyar operett. A rövid indoklásban az szerepelt, hogy a gyulai kolbász hagyományos ízvilágot megjelenítő élelmiszer, és már annak elkészítési módja is hungarikum.
Örömmel fogadta a hírt a Gyulahús Kft. ügyvezetője, Daka Zsolt, aki éppen családi kolbászkészítésre indult, de előtte még rövid interjút adott a Gyula Tv-nek. Daka Zsolt ez a döntés erősíti pozícióikat. A siker fontos összetevője volt, hogy a cég munkatársai nagyon sokat dolgoztak.
A Hungarikum Bizottság tavaly októberben alakult a Vidékfejlesztési Minisztériumban. A tizenöt tagú testületet a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról tavaly tavasszal elfogadott törvény hívta életre.
A hungarikumtörvény magában foglalja a magyarság csúcsteljesítményeit, azokat az értékeket, amelyeket tizenegy évszázada az ország határain belül és kívül felhalmozott.Ebben a körbe került be most a gyulai kolbász.