Erdős Kamill a kutató, Karcsi a parno rom. A szerepek és az identitás átjárhatósága egy egyedülálló kiállítás bemutatásán keresztül címmel tartott előadást Szappanos Gábor történész szerda délután az Almásy-kastély Stefánia-szárnyában.
A Múzeumi Szabadegyetem soros előadása a ciganológus-etnográfust mutatta be az érdeklődők számára.
Másnap délelőtt pedig a gyulai vár lovagtermében hallgathatták meg az előadást a Gál Ferenc Egyetem Egészség- és Szociális Tudományi Kar szociális tanszékén tanuló hallgatók. Már hagyomány, hogy a diákok a tavaszi szemeszterben ellátogatnak a kastélyba vagy a várba. Az idei látogatás aktualitását Erdős Kamill azért adta, hiszen a kurzusaik között az egyik, a szociológia III. a romák társadalmi integrációjáról szól, ezen belül minden évben megemlékeznek a ciganológusról.
A ciganológus-etnográfus hagyatékát az Erkel Ferenc Múzeum őrzi. A hatalmas anyag 514 fotó negatívot, kéziratos feljegyzéseket, valamint szakkönyveket, a cigánysággal kapcsolatos irodalmakat tartalmaz. A Néprajzi Múzeum 2022 nyarán felkereste a gyulai intézményt, hogy segítse a munkájukat a digitalizását illetően, hiszen ők a legmodernebb eszközökkel tudják megmenteni ezeket a negatívokat. Az együttműködés során terepkutatások is zajlottak. Lehetőségük szerint visszamentek azokra a településekre, ahol Erdős Kamill a fotókat készítette. Munkájuk során próbálták felkutatni a képeken lévő személyeket, hogy a meglévő anyagokat árnyalják történetekkel, és bemutassák, az adott szereplő sorsa a későbbiekben hogyan alakult.
Erdős Kamill munkássága páratlan, hiszen alig 10 év alatt hozott létre egy olyan életművet, amely nem terjedelmében, hanem a szemléletében kiemelkedő.