A kulturális és innovációs miniszter is részt vett a Szegedi Dóm Látogatóközpont idei első könyvbemutatóján.
A következő hónapokra is tartogat újdonságokat a múzeum: több időszaki kiállítással, művészeti estekkel készülnek.
Könyvbemutatóval indult az új év a Szegedi Dóm Látogatóközpontban: a Szú, moly, rozsda című kötetet és azon keresztül egy grandiózus álmot ismerhettek meg az érdeklődők. Kurkó János György, a könyv egyik szerzője igazi „self-made man”, 22 évesen nyitotta meg az első benzinkútját, az évtizedek során önerejéből lett sikeres vállalkozó. A megkeresett pénz nagy részét szülőföldje néprajzi örökségének megőrzésére fordította és fordítja: Csíksomlyón hat hektáron hoz létre egy skanzent. Ehhez több mint 70 ezer tárgyat gyűjtött össze, amelyek 6500 négyzetméter területet foglalnak el raktáraiban. A hatalmas skanzenben bemutatja a régi falut és a várost is – s bennük nemcsak a magyarokat, hanem a velük élő nemzetiségeket. 117 mesterség eszközeit gyűjtötte össze – ezeket kis, interaktív múzeumokban ismerheti meg a jövő fiatalsága. Kezdetben maga járta a padlásokat, majd rájött, hogy elsősorban a rutinnal rendelkező kereskedők tudnak segíteni gyűjteménye bővítésében. Hangsúlyozta azonban, hogy ez nem anyagiak kérdése: a pénz nem gondolkodik, nem alkudozik és nem pakol kamiont.
Vannak emberek, akik szinte szerzetesi elhivatottsággal dolgoznak – mondta Csák János kulturális és innovációs miniszter, a projekt egyik támogatója. Hangsúlyozta, nagyon fontos a magyar szellemi és tárgyi örökség ápolása, s ezért a maga eszközeivel mindent megtesz Kurkó, aki – a miniszter szavaival élve – „önmaga mecénása”. Böjte Csaba Noé bárkájához hasonlította a parkot, amely nemcsak az épületeket és a tárgyakat, hanem az egykori mesterségekhez kötődő tudást is megőrzi.
Azoknak sem kell aggódniuk, akik lemaradtak az év első hónapjának programjairól: a következő időszakban is több időszaki kiállítással, esttel, sétával készülnek a Szegedi Dóm Látogatóközpont munkatársai.
Február 7-től március 10-ig a keresztény szellemiség szobrászának, Nagy Kovács Máriának az alkotásai tekinthetőek meg. Kisfaludi Strobl Zsigmond tanítványaként méltó követője volt mesterének: tehetségének köszönhetően Itáliában volt ösztöndíjas és hat munkájával részt vehetett a Velencei Biennálén. Az időszaki tárlaton nagy hangsúlyt kapnak a Dél-Alföldhöz köthető művei: többek között az egyházmegyénkben található Battonya római katolikus templomában is az ő képzőművészeti alkotásai találhatóak meg. A második világháború utáni években Szegeden élt, a püspöki székhely katolikus kultúrotthonában volt az első egyéni kiállítása 1947-ben. Oktatott a művészeti szabadiskolában, miközben ő maga is tanult, Hódmezővásárhelyen sajátította el a sokrétegű hagyományos kerámiaművészet technikáit. Alkotásai megtalálhatóak az ország minden szegletében Győr-Nádorváros Szent Imre-templomától a szegedi Szent Miklós-templomig.
A koronázó városból, Székesfehérvárról érkezik a Magyar Himnusz című tárlat, amely március 15-én nyílik meg Szegeden. A Józsa Judit Művészeti Alapítvány még tavaly hirdetett ipar-, képző- és népművészeti pályázatot abból az apropóból, hogy Kölcsey Ferenc kétszáz évvel ezelőtt fejezte be költeményének megírását. A Kárpát-medence kortárs, keresztény magyar alkotói arra keresték a választ, hogy két évszázad elteltével a nemzeti imádság mit üzen számunkra. A művészek változatos módon közelítették meg a témát: festmények, szobrok, szőnyegek, ruhaköltemények is a tárlat részei. A kiállítás május 17-ig látogatható.
Némi programváltozással folytatódik a Dóm Művészeti Szalon sorozata. Február 24-e helyett március 8-án, pénteken este hét órától és március 9-én, szombaton tekinthető meg a Polcz Alaine azonos című visszaemlékezéséből készült Asszony a fronton című monodráma, amelyet a Jászai Mari-díjjal elismert színművésznő, Tompos Kátya ad elő.