ÁGOTA Falva a bizalom, az összekapaszkodás és a lelki gondozás központja lett
2022 augusztusának első két hetében zajlott a jubileumi 25. ÁGOTA Tábor, az Állami Gondozottak Országos Találkozója, amely 24 évnyi vendégeskedés után végre otthonra talált a Bács-Kiskun megyei Tass-Alsószenttamáson, ÁGOTA Falván. A gyermekkel és önkéntesekkel együtt mintegy hatszázötvenen tapasztalhatták meg, mit is jelent az ÁGOTA-élmény.
A táborban fontos szerep jutott a pasztorációnak is: szerzetes nővérek, pszichológus és hívő önkéntesek szervezték a hitéletet, hogy minden olyan gyermek, aki gyakorolja a vallását vagy közel érzi magához az evangélium tanítását, lehetőséget kapjon a lelki gondozásra.
– Az elmúlt 24 év során számtalan különböző helyszínt tettünk nyaranta alkalmassá arra, hogy 10 napra megfelelő otthona legyen az ÁGOTA Tábornak. A legelső tábort 1997-ben a Bács-Kiskun megyei Izsákon rendeztük meg, most pedig 25 év elteltével megannyi más helyszín bevonása után a tábor végre hazatalált – magyarázta Kothencz János, az ÁGOTA
Alapítvány alapítója.
Az ÁGOTA Alapítvány és a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató jubileumi rendezvényén nevelőszülőknél és lakásotthonokban élő gyermekek és fiatalok táborozhattak, akikkel tíz napon át segítő szakemberek, pedagógusok, terapeuták valamint képzett önkéntesek foglalkoztak. Idén is fantasztikus hangulat, ováció és ünneplés várta a táborozókat a nyitó napon.
– Már voltam többször ÁGOTA Táborban, ám mindig újra és újra meglepődöm ezen a fogadtatáson, olyan, mintha királyok és királylányok lennénk – mondta a 17 éves Lakatos Evelin, aki Páhiról érkezett ÁGOTA Falvára.
Széles körű összefogás
A tábor megnyitójára érkező mintegy 150 vendéget gyermekeink és fiataljaink tapsvihara kísérte.
Fülöp Attila, a gondoskodáspolitákért felelős államtitkár elmondta, olyan helyen vagyunk, ami az összefogás helye lett, egy olyan hely, ami azt mutatja meg, hogy mindenki szeretne tenni a gyermekvédelemért.
– Nemcsak gyermekvédelmi szakemberek, hanem vállalkozók, a gazdaság, a hivatalok, a közüzemek szereplői is közös ügynek érzik a családjukból kiemelt gyermekek ügyét – fogalmazott az államtitkár.
Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök ÁGOTA Falva létrejöttét egy álom megvalósulásának, egy csodának nevezte.
– Csak hát a csoda az nem magától történik, hanem ránk is szükség van. Amit itt látunk, nagyon nagy példája a széles körű összefogásnak. Azok a fiatalok, akik itt táboroznak, ide látogatnak, az egymásra utaltságuk alapján megtapasztalják az igazi közösségi élményt és nagyfokú szeretetet, ebben gazdagodnak meg – hangsúlyozta, majd püspöki áldásban részesítette a jelenlévőket.
Központban a bizalom kérdése
A megérkezést és az ismerkedést követően megkezdődhetett a terápiás munka is a táborban. Első alkalommal Kothencz János beszélgetett a gyerekekkel a bizalom kérdéséről. Többek közt arról, hogy akik sokat csalódtak a felnőttek világában, mennyire érzik kiszolgáltatottnak magukat, és mernek-e olyan bátrak lenni, hogy megajándékozzanak bárkit a bizalmukkal.
– A család hosszabb távú megoldást kínál a jövőre nézve, mint az, hogy mennyit keresel. Higgyél abban, hogy neked is lehet családod! – hangsúlyozta Kothencz János.
Számos élményprogram is várta a táborozókat. A sportbajnokságon többféle sportágban, egyebek mellett asztaliteniszben, dartsban, csocsóban, strandröplabdában mutatták meg erejüket, gyorsaságukat, ügyességüket. Minden ÁGOTA Táborban megidézik a legendás vitéz, Toldi Miklós alakját a Toldi-versennyel. Idén sem törték meg a hagyományt, a tábor egyik napján a gyerekek helyt állhattak vicces, mégis komoly kihívást tartogató feladatokban, például autóhúzásban vagy vizes vödör fél kézzel tartásában.
Fontos a pozitív énkép kialakítása
Három, már évtizedes hagyományokra visszatekintő esten is lehetőségük nyílt színpadra lépni a táborozóknak: a szépségversenyen, a Roma-esten, illetve a Ki mit tudon. A zsűri a szépségversenyen nem csupán a külső megjelenést vette figyelembe, hanem tekintettel volt a belső szépségre, a kisugárzás varázsára is, így rendkívül sok helyezést és jutalmat osztottak ki. A Roma-est az ÁGOTA Táborok egyik legfontosabb programja. Idén egy táncos színdarabbal készültek a fiatalok erre az alkalomra, amely a lányszöktetés hagyományát elevenítette fel.
– A roma identitás erősítése, a büszkeség érzésének kialakítása, támogatása nagyon fontos, hiszen a gyerekek, akik sorsukból kifolyólag gyökértelennek érzik magukat, a roma származásuk megélésével mégis valamiféle gyökereket kaphatnak itt nálunk – emelte ki Szili-Balog Mária, a Roma-est házigazdája. Ezen az estén vendégül látták Langerné Victor Katalint, Novák Katalin köztársasági elnök tanácsadóját is, aki az est kezdetén kedves szavakkal köszöntötte a táborozókat, s kiemelte, hogy minden olyan eseményre elmegy az országban, ahol roma közösségek mutatják meg magukat.
– Arra számítottam, hogy ahol 360 gyermek van, ott káosz uralkodik, ám nem ez fogadott. Itt a fiatalok megbecsült tagok, nem kell felhívni a figyelmüket magukra, mert így is figyelnek rájuk, biztonságban érzik itt magukat – osztotta meg az ÁGOTA Táborral kapcsolatos benyomásait az elnöki tanácsadó.
Legyetek egymás emberei!
Az ÁGOTA Táborban minden évben nagy gondot fordítanak a lelki gondozásra a szervezők, ám idén minden eddiginél intenzívebb volt a pasztoráció a tíz nap során. A tábor idejére átrendezték a templombelsőt, esténként égő gyertyákkal, taizéi dalokkal tették hangulatosabbá, hogy minél hívogatóbb legyen a gyermekek, a fiatalok és az önkéntesek számára. Folyamatosan érkeztek is a táborozók, hogy beszélgessenek az érzéseikről és együtt elmélkedjenek a pasztorációs csoport tagjaival. Mindenkit meghallgattak, közösen énekeltek, imádkoztak, Istenhez szóló gondolataikat a fiatalok szív alakú papírra írták le név nélkül – így hagytak tanulságos üzeneteket másoknak.
Az ÁGOTA Tábor egyik napjának középpontjában a gyerekbarát szentmise állt, ahol gitár, hegedű és dob kíséretében közel négyszázan énekeltek együtt.